Bucks and Oxon Track & Field Championships - Oxford - 24-25 May 2014
Buckinghamshire Under 17 Men results
U17 Men 100m w-4.9 Final Sat
1 492 Josh Parry Wycombe Phoenix Harriers 11.92
2 685 Lee Westley Marshall Milton Keynes 12.04
3 7 Rhys Aitchison Chiltern Harriers 12.37
4 167 Tyrell Dankwa Marshall Milton Keynes 12.64
5 420 Kai Mckenzie Wycombe Phoenix Harriers 13.06
6 227 Aaron Fenty Vale of Aylesbury 13.93
7 582 Caleb Simon Marshall Milton Keynes 13.97
U17 Men 200m w-0.8 Final Sun
1 492 Josh Parry Wycombe Phoenix Harriers 23.21
2 685 Lee Westley Marshall Milton Keynes 23.57
3 368 Alexander Kotelawala Hillingdon AC 23.98
4 167 Tyrell Dankwa Marshall Milton Keynes 24.50
5 582 Caleb Simon Marshall Milton Keynes 27.05
6 203 Kreston Edghill Marshall Milton Keynes 30.02
119 Scott Clare Wycombe Phoenix Harriers fs
U17 Men 400m Final Sat
1 551 Tim Rogers Wycombe Phoenix Harriers 53.18
2 389 Ethan Luck Vale of Aylesbury 55.42
3 460 Nathan Nurse Marshall Milton Keynes 57.53
U17 Men 800m Final Sun
1 499 Will Perkin Chiltern Harriers 2:00.68
2 544 Archie Rippin Marshall Milton Keynes 2:06.25
3 389 Ethan Luck Vale of Aylesbury 2:08.19
4 51 Jack Blyth Wycombe Phoenix Harriers 2:10.41
5 527 William Ralston Vale of Aylesbury 2:12.60
6 363 Aidan Kingman Wycombe Phoenix Harriers 2:13.48
7 121 David Clark Wycombe Phoenix Harriers 2:13.53
8 676 Daniel Weathers Wycombe Phoenix Harriers 2:14.76
9 571 Luke Seymour Wycombe Phoenix Harriers 2:16.59
U17 Men 1500m Final Sat
1 544 Archie Rippin Marshall Milton Keynes 4:13.96
2 499 Will Perkin Chiltern Harriers 4:14.48
3 567 Owen Seamark Marshall Milton Keynes 4:25.66
4 679 Conrad Webber Marshall Milton Keynes 4:28.98
5 51 Jack Blyth Wycombe Phoenix Harriers 4:29.10
8 687 George Wheeler Marshall Milton Keynes 4:38.09
9 363 Aidan Kingman Wycombe Phoenix Harriers 4:38.85
11 584 Richard Slade Chiltern Harriers 4:46.73
13 289 Toby Herdman-Smith Marshall Milton Keynes 4:51.53
U17 Men 3000m Final Sun
1 27 Callum Bampton Oxford City AC 9:14.93 CBP
2 567 Owen Seamark Marshall Milton Keynes 9:39.97
3 544 Archie Rippin Marshall Milton Keynes 9:50.88
4 679 Conrad Webber Marshall Milton Keynes 9:52.23
5 353 Harri Kane Vale of Aylesbury 10:06.53
6 686 Charlie Wheeler Marshall Milton Keynes 10:07.01
7 584 Richard Slade Chiltern Harriers 10:07.37
9 299 Matthew Hinde Windsor, Slough, E&H 10:27.86
U17 Men 100m Hurdles nwi Final Sat
2 420 Kai Mckenzie Wycombe Phoenix Harriers 17.13
U17/U20 Men 400mH Final Sun
2 601 Thomas Spellman Windsor, Slough, E&H 64.73
3 391 Felix Lum Marshall Milton Keynes 65.74
5 172 James Davis Vale of Aylesbury 68.24 U20
U17 Men 1500Sc Final Sat
1 567 Owen Seamark Marshall Milton Keynes 4:58.84
2 676 Daniel Weathers Wycombe Phoenix Harriers 5:03.30
U17M High Jump Sun
1 420 Kai Mckenzie Wycombe Phoenix Harriers 1.65
U17M Long Jump Sun
1 446 James Mottram Marshall Milton Keynes 5.59
2 368 Alexander Kotelawala Hillingdon AC 5.58
3 119 Scott Clare Wycombe Phoenix Harriers 5.10
4 420 Kai Mckenzie Wycombe Phoenix Harriers 4.88
5 203 Kreston Edghill Marshall Milton Keynes 4.44
U17M Triple Jump Sun
1 446 James Mottram Marshall Milton Keynes 11.47
U17M Shot Sat
1 7 Rhys Aitchison Chiltern Harriers 10.12
U17 Men Discus Sat
1 15 Gianni Aquilino Vale of Aylesbury 38.00
U17M Javelin Sun
1 513 Jonathan Pownall Marshall Milton Keynes 62.03
2 214 Fabian Everiss Chiltern Harriers 33.46
3 368 Alexander Kotelawala Hillingdon AC 32.04