Bucks and Oxon Track & Field Championships - Oxford - 24-25 May 2014
Buckinghamshire Under 13 Girls results
U13 Girls 100m Heats Sat
Heat 1 w-2.4
1 473 Temi Ojora Wycombe Abbey School 13.80 Q
2 369 Ellie Krefting Wycombe Abbey School 14.40 q
5 258 Lucia Gonzalez-Bohr Chiltern Harriers 15.54
6 397 Hannah Mabey Vale of Aylesbury 16.18
7 148 Matilda Cox Wycombe Phoenix Harriers 16.32
Heat 2 w-1.6
2 195 Hayley Drane Vale of Aylesbury 15.03
3 154 Pia Crowley Wycombe Phoenix Harriers 15.03
4 11 Emily Amend Windsor, Slough, E&H 15.58
8 553 Lucy Rose Wycombe Phoenix Harriers 16.15
Heat 3 w-0.4
1 139 Jemima Copeman Windsor, Slough, E&H 14.47 Q
2 296 Tamzin Hill Marshall Milton Keynes 14.63 q
Heat 4 w-1.5
1 327 Wanessa Idec Chiltern Harriers 15.08 Q
2 494 Sarah Pearce Wycombe Phoenix Harriers 15.62
3 135 Kitty Conroy Wycombe Phoenix Harriers 15.79
4 658 Cerys Vico Wycombe Phoenix Harriers 16.08
Heat 5 w-2.3
1 166 Georgie Cutmore Wycombe Phoenix Harriers 14.80 Q
2 561 Emily Sanderson Wycombe Phoenix Harriers 14.88
4 16 Chantelle Arulanandam Vale of Aylesbury 16.65
5 586 Aimie Smith Unattached 16.72
Heat 6 w-3.1
1 710 Ellie Yeomans Wycombe Phoenix Harriers 16.01 Q
2 659 Sian Vico Wycombe Phoenix Harriers 16.49
4 74 Eloise Brindle Windsor, Slough, E&H 17.10
Heat 7 w-3.9
1 291 Martha Heron Vale of Aylesbury 14.81 Q
2 256 Nicole Giraldo Vale of Aylesbury 15.13
3 400 Francesca Macleod Windsor, Slough, E&H 15.52
5 677 Sophie Webb Chiltern Harriers 15.92
6 241 Abigail Fountain Chiltern Harriers 16.09
U13 Girls 100m w-2.4 Final Sat
1 473 Temi Ojora Wycombe Abbey School 13.89
2 139 Jemima Copeman Windsor, Slough, E&H 14.43
3 369 Ellie Krefting Wycombe Abbey School 14.47
4 291 Martha Heron Vale of Aylesbury 14.73
5 327 Wanessa Idec Chiltern Harriers 14.84
6 166 Georgie Cutmore Wycombe Phoenix Harriers 15.10
7 296 Tamzin Hill Marshall Milton Keynes 15.18
8 496 Hannah Peart Wycombe Phoenix Harriers 15.43
9 710 Ellie Yeomans Wycombe Phoenix Harriers 15.98
U13 Girls 200m Heats Sun
Heat 1 w-1.1
1 473 Temi Ojora Wycombe Abbey School 28.01
2 300 Isobel Hindley Marshall Milton Keynes 30.78
3 561 Emily Sanderson Wycombe Phoenix Harriers 30.82
4 135 Kitty Conroy Wycombe Phoenix Harriers 31.46
5 494 Sarah Pearce Wycombe Phoenix Harriers 32.08
6 431 Gemma Milne Marshall Milton Keynes 33.36
7 148 Matilda Cox Wycombe Phoenix Harriers 34.23
Heat 2 w-1.5
1 369 Ellie Krefting Wycombe Abbey School 29.17
2 576 Kitty Shepherd-Cross Vale of Aylesbury 29.30
3 514 Jasmine Presho Wycombe Phoenix Harriers 30.42
4 400 Francesca Macleod Windsor, Slough, E&H 30.86
5 674 Hannah Weatherley Marshall Milton Keynes 32.08
6 659 Sian Vico Wycombe Phoenix Harriers 32.72
7 553 Lucy Rose Wycombe Phoenix Harriers 33.03
8 536 Amber Restall Chiltern Harriers 36.13
Heat 3 w-1.0
1 139 Jemima Copeman Windsor, Slough, E&H 29.91
2 405 Katie Mallaghan Marshall Milton Keynes 30.37
3 154 Pia Crowley Wycombe Phoenix Harriers 30.78
4 296 Tamzin Hill Marshall Milton Keynes 31.42
5 195 Hayley Drane Vale of Aylesbury 31.81
6 658 Cerys Vico Wycombe Phoenix Harriers 33.13
7 648 Jasmine Trapnell Marshall Milton Keynes 33.60
U13 Girls 200m w-1.0 Final Sun
1 473 Temi Ojora Wycombe Abbey School 27.91
2 369 Ellie Krefting Wycombe Abbey School 29.02
3 139 Jemima Copeman Windsor, Slough, E&H 29.42
4 576 Kitty Shepherd-Cross Vale of Aylesbury 29.46
5 405 Katie Mallaghan Marshall Milton Keynes 29.97
6 300 Isobel Hindley Marshall Milton Keynes 30.69
7 154 Pia Crowley Wycombe Phoenix Harriers 30.88
8 514 Jasmine Presho Wycombe Phoenix Harriers 31.30
U13 Girls 800m Sun
Time Trial 1 OP
1 576 Kitty Shepherd-Cross Vale of Aylesbury 2:30.59 2
2 405 Katie Mallaghan Marshall Milton Keynes 2:32.34 3
3 369 Ellie Krefting Wycombe Abbey School 2:33.67 4
4 338 Emilia Jarvis Wycombe Phoenix Harriers 2:40.32 8
5 681 Beth Welham Chiltern Harriers 2:42.06 10
6 618 Emma Styles Wycombe Phoenix Harriers 2:42.86 11
7 154 Pia Crowley Wycombe Phoenix Harriers 2:45.05 12
8 553 Lucy Rose Wycombe Phoenix Harriers 2:45.43 13
9 658 Cerys Vico Wycombe Phoenix Harriers 2:49.99 14
10 148 Matilda Cox Wycombe Phoenix Harriers 2:51.53 17
11 461 Nelyik Nurse Marshall Milton Keynes 2:56.79 19
Time Trial 2
1 388 Olivia Lowrie Wycombe Phoenix Harriers 2:25.50 1 CBP
2 135 Kitty Conroy Wycombe Phoenix Harriers 2:38.45 5
3 362 Imogen King Marshall Milton Keynes 2:38.71 6
4 302 Holly Hodgskinson Wycombe Phoenix Harriers 2:40.00 7
5 276 Morgan Hanson Windsor, Slough, E&H 2:41.11 9
6 300 Isobel Hindley Marshall Milton Keynes 2:50.99 15
7 494 Sarah Pearce Wycombe Phoenix Harriers 2:51.26 16
8 242 Madison Foxcroft Windsor, Slough, E&H 2:53.76 18
9 659 Sian Vico Wycombe Phoenix Harriers 2:58.35 20
10 431 Gemma Milne Marshall Milton Keynes 2:58.95 21
11 674 Hannah Weatherley Marshall Milton Keynes 3:08.27 22
U13 Girls 1500m Final Sat
1 388 Olivia Lowrie Wycombe Phoenix Harriers 5:14.47
2 276 Morgan Hanson Windsor, Slough, E&H 5:17.72
3 640 Katie Thompson Windsor, Slough, E&H 5:19.24
4 302 Holly Hodgskinson Wycombe Phoenix Harriers 5:24.05
5 681 Beth Welham Chiltern Harriers 5:24.53
6 618 Emma Styles Wycombe Phoenix Harriers 5:39.01
7 204 Montana Edghill Marshall Milton Keynes 5:40.09
8 553 Lucy Rose Wycombe Phoenix Harriers 5:40.20
9 433 Alice Moffat Chiltern Harriers 5:41.38
10 154 Pia Crowley Wycombe Phoenix Harriers 5:50.14
11 431 Gemma Milne Marshall Milton Keynes 5:56.72
12 550 Darcey Roe Windsor, Slough, E&H 6:05.29
13 242 Madison Foxcroft Windsor, Slough, E&H 6:16.33
U13 Girls 70m Hurdles Heats Sat
Heat 1 w-2.4
1 139 Jemima Copeman Windsor, Slough, E&H 12.50 Q
2 514 Jasmine Presho Wycombe Phoenix Harriers 13.20 Q
3 563 Olivia Scarles Chiltern Harriers 14.86 Q
4 648 Jasmine Trapnell Marshall Milton Keynes 15.46
5 600 Mia Soman Marshall Milton Keynes 15.54
6 179 Barbara De Koning Marshall Milton Keynes 16.13
Heat 2 w-3.3
1 369 Ellie Krefting Wycombe Abbey School 12.47 Q
2 496 Hannah Peart Wycombe Phoenix Harriers 13.29 Q
3 674 Hannah Weatherley Marshall Milton Keynes 13.49 Q
4 296 Tamzin Hill Marshall Milton Keynes 13.75 q
5 710 Ellie Yeomans Wycombe Phoenix Harriers 14.76 q
6 400 Francesca Macleod Windsor, Slough, E&H 14.81
7 241 Abigail Fountain Chiltern Harriers 16.60
U13 Girls 70m Hurdles nwi Final Sat
1 369 Ellie Krefting Wycombe Abbey School 12.09
2 139 Jemima Copeman Windsor, Slough, E&H 12.39
3 514 Jasmine Presho Wycombe Phoenix Harriers 12.95
4 674 Hannah Weatherley Marshall Milton Keynes 13.23
5 496 Hannah Peart Wycombe Phoenix Harriers 13.35
6 296 Tamzin Hill Marshall Milton Keynes 13.53
7 710 Ellie Yeomans Wycombe Phoenix Harriers 14.62
8 563 Olivia Scarles Chiltern Harriers 14.70
U13G  High Jump Sun
1 473 Temi Ojora Wycombe Abbey School 1.45 CBP
2 296 Tamzin Hill Marshall Milton Keynes 1.28
3 648 Jasmine Trapnell Marshall Milton Keynes 1.25
4 20 Charlotte Bailey Marshall Milton Keynes 1.20
5 514 Jasmine Presho Wycombe Phoenix Harriers 1.20
6 166 Georgie Cutmore Wycombe Phoenix Harriers 1.15
7 563 Olivia Scarles Chiltern Harriers 1.15
U13G Long Jump Sat
1 473 Temi Ojora Wycombe Abbey School 4.97 CBP
2 139 Jemima Copeman Windsor, Slough, E&H 4.14
3 400 Francesca Macleod Windsor, Slough, E&H 4.05
4 195 Hayley Drane Vale of Aylesbury 4.00
5 388 Olivia Lowrie Wycombe Phoenix Harriers 3.88
6 166 Georgie Cutmore Wycombe Phoenix Harriers 3.84
7 561 Emily Sanderson Wycombe Phoenix Harriers 3.83
8 677 Sophie Webb Chiltern Harriers 3.72
9 135 Kitty Conroy Wycombe Phoenix Harriers 3.58
10 674 Hannah Weatherley Marshall Milton Keynes 3.55
11 563 Olivia Scarles Chiltern Harriers 3.55
12 618 Emma Styles Wycombe Phoenix Harriers 3.53
13 371 Mei-Ya Lambert Windsor, Slough, E&H 3.46
14 16 Chantelle Arulanandam Vale of Aylesbury 3.41
15 600 Mia Soman Marshall Milton Keynes 3.40
16 11 Emily Amend Windsor, Slough, E&H 3.38
17 553 Lucy Rose Wycombe Phoenix Harriers 3.27
18 154 Pia Crowley Wycombe Phoenix Harriers 3.24
19 148 Matilda Cox Wycombe Phoenix Harriers 3.10
20 241 Abigail Fountain Chiltern Harriers 3.05
21 586 Aimie Smith Unattached 3.04
U13G Shot Sat
1 296 Tamzin Hill Marshall Milton Keynes 6.14
2 674 Hannah Weatherley Marshall Milton Keynes 5.98
3 74 Eloise Brindle Windsor, Slough, E&H 5.92
4 498 Ellie Perkin Chiltern Harriers 5.64
5 179 Barbara De Koning Marshall Milton Keynes 5.37
6 648 Jasmine Trapnell Marshall Milton Keynes 5.35
7 494 Sarah Pearce Wycombe Phoenix Harriers 5.28
8 256 Nicole Giraldo Vale of Aylesbury 4.39
U13G Discus Sat
1 514 Jasmine Presho Wycombe Phoenix Harriers 17.45
2 74 Eloise Brindle Windsor, Slough, E&H 15.15
3 648 Jasmine Trapnell Marshall Milton Keynes 14.92
4 681 Beth Welham Chiltern Harriers 13.99
5 16 Chantelle Arulanandam Vale of Aylesbury 12.46
U13G Javelin Sun
1 139 Jemima Copeman Windsor, Slough, E&H 27.44
2 674 Hannah Weatherley Marshall Milton Keynes 17.84
3 550 Darcey Roe Windsor, Slough, E&H 17.34
4 498 Ellie Perkin Chiltern Harriers 15.17
5 166 Georgie Cutmore Wycombe Phoenix Harriers 15.04
6 514 Jasmine Presho Wycombe Phoenix Harriers 14.64
7 494 Sarah Pearce Wycombe Phoenix Harriers 14.03
8 648 Jasmine Trapnell Marshall Milton Keynes 12.68
9 338 Emilia Jarvis Wycombe Phoenix Harriers 12.31