Bucks & Oxon Track and Field Champs - Horspath, Oxford - 8/9 May 2010
Under 20 Men
100m U20 Men wind+5.2 Day 1
1 Jacob Wilson Oxford City Oxon 10.96 O1
2 Joel Ramsbottom Watford Bucks 11.09 B1
3 Tom Evans Windsor, Slough, Eton & Hounslow Bucks 11.15 B2
4 William Shepherd Chiltern Harriers Bucks 11.29 B3
5 James Wright Marshall Milton Keynes Oxon 11.47 O2
6 Ben Horsley Oxford University Oxon 11.69 O3
7 Jackson Curtis Marshall Milton Keynes Oxon 11.89
8 Nathan Rockett Oxford City Oxon 12.28
200m U20 Men wind+0.5 Day 2
1 Tom Evans Windsor, Slough, Eton & Hounslow Bucks 22.89
2 Joel Ramsbottom Watford Bucks 23.25
3 Daniel Brown Banbury Oxon 23.30
4 Joe Stevens Chiltern Harriers Bucks 23.76
5 Nathan Rockett Oxford City Oxon 25.75
6 Peter Quinnell Windsor, Slough, Eton & Hounslow Bucks 25.95
400m U20 Men Day 1
1 Philippe Essink Radley Oxon 50.66
2 James Garnier Oxford University Oxon 51.36
3 Daniel Brown Banbury Oxon 52.70
4 Joe Stevens Chiltern Harriers Bucks 55.11
800m U20 Men (Bucks) Day 2
1 Zac Randall Wycombe Phoenix Bucks 1;56.39
2 Mark Booth Wycombe Phoenix Bucks 2:00.63
3 Eliot Winter Marshall Milton Keynes Bucks 2:00.67
4 Cameron Smart Windsor, Slough, Eton & Hounslow Bucks 2:04.54
800m U20 Men (Oxon) Day 2
1 Philippe Essink Radley Oxon 1:58.12
2 Stuart Ferguson Radley Oxon 2:00.41
3 George Miller Radley Oxon 2:00.51
4 Alex Jones Enfield & Haringey Oxon 2:01.11
5 Jonathan Darby Oxford University Oxon 2:06.54
6 Samuel Miller Radley Oxon 2:07.09
James Cody Oxford City Oxon dnf
1500m U20 Men Day 1
1 Nick Lingley St Clement Danes Bucks 4:08.59 B1
2 Chad Lambert Marshall Milton Keynes Bucks 4:10.28 B2
3 Samuel Deathe Marshall Milton Keynes Bucks 4:11.03 B3
4 Alex Jones Enfield & Haringey Oxon 4:13.76 O1
5 Stuart Ferguson Radley Oxon 4:23.13 O2
6 David Walters Abingdon Oxon 4:27.69 O3
7 Christopher Lowe Witney Road Runners Oxon 4:35.66
3000m U20/Senior Men Day 2
1 Samuel Deathe Marshall Milton Keynes Bucks 9:08.58 M20
2 Matt Eager Marshall Milton Keynes Bucks 9:18.32 M20
3 Joshua Lyman Marshall Milton Keynes Bucks 9:28.08 MS
4 Paul Jegou White Horse Harriers Oxon 9:33.58 MS
5 Adam Atkins Marshall Milton Keynes Bucks 9:34.33 MS
6 David Walters Abingdon Oxon 9:36.63 M20
7 Christopher Lowe Witney Road Runners Oxon 10:01.70 M20
400m Hurdles U20/Senior Men Day 2
1 Jonathan Lodowski Enfield & Haringey Oxon 55.59 MS
2 Adam Smith Marshall Milton Keynes Bucks 57.00 M20
3 Oliver Stogdale Oxford University Oxon 58.16 MS
4 Steffen Hoyemsvoll Oxford University Oxon 58.22 MS
5 Robert Bushrod Wycombe Phoenix Bucks 66.98 M20
2000m S/Chase U20 Men Day 1
1 Eliot Winter Marshall Milton Keynes Bucks 6:28.11 B1
2 George Miller Radley Oxon 7:07.78 O1
3 Cameron Smart Windsor, Slough, Eton & Hounslow Bucks 7:08.93 B2
4 David Walters Abingdon Oxon 7:37.80 O2
High Jump U20 Men (Bucks) Day 2
1 Samuel Comerford Marshall Milton Keynes Bucks 1.70
High Jump U20 Men (Oxon) Day 2
1 Jackson Curtis Marshall Milton Keynes Oxon 1.65
Pole Vault U20 Men (Bucks) Day 1
1 Zak Underwood Chiltern Harriers Bucks 3.00
Long Jump U20 Men (Oxon) Day 2
1 James Wright Marshall Milton Keynes Oxon 6.31
Jackson Curtis Marshall Milton Keynes Oxon nj
Shot Put U20 Men (Bucks) Day 1
1 Sam Ridgway Marshall Milton Keynes Bucks 9.70
Shot Put U20 Men (Oxon) Day 1
1 Jackson Curtis Marshall Milton Keynes Oxon 10.58
Discus U20 Men (Bucks) Day 1
1 Sam Ridgway Marshall Milton Keynes Bucks 33.63
Discus U20 Men (Oxon) Day 1
1 Jackson Curtis Marshall Milton Keynes Oxon 37.20
Hammer U20 Men (Bucks) Day 2
1 Sam Ridgway Marshall Milton Keynes Bucks 55.39 CBP
2 Sam Taylor-Outridge Marshall Milton Keynes Bucks 43.94
Javelin U20 Men (Bucks) Day 2
1 Dan Pembroke Windsor, Slough, Eton & Hounslow Bucks 66.55 CBP
2 Sam Taylor-Outridge Marshall Milton Keynes Bucks 61.54
3 Thomas Kingston Reading AC Bucks 47.13
4 Laurent Stephenson Marshall Milton Keynes Bucks 43.07
Javelin U20 Men (Oxon) Day 2
1 Jackson Curtis Marshall Milton Keynes Oxon 46.87
2 Jack Stainthorp Abingdon Oxon 33.75