Bucks & Oxon Track and Field Champs - Horspath, Oxford - 8/9 May 2010
Under 17 Women
100m U17 Women Day 1
Heat 1 wind+3.4
1 Sophie East Chiltern Harriers Bucks 12.84 Q
2 Emily Moore Oxford City Oxon 13.32 Q
3 Tasha Cornwell Vale of Aylesbury Bucks 13.64 Q
4 Alicia Evans Chiltern Harriers Bucks 14.24 q
5 Emma Donald Vale of Aylesbury Bucks 14.70
Heat 2 wind+2.4
1 Jemma Gregory Abingdon Oxon 13.00 Q
2 Lauren Hall John Colet Bucks 13.02 Q
3 Taylor Ward Marshall Milton Keynes Bucks 13.14 Q
4 Megan Palmer Abingdon Oxon 13.27 Q
5 Georgie Macdonald Chiltern Harriers Bucks 13.34 q
6 Elizabeth Read Marshall Milton Keynes Bucks 13.51 q
Heat 3 wind+2.2
1 Kim Sutherland Radley Oxon 13.26 Q
2 Verity Shayler Witney Road Runners Oxon 13.33 Q
3 Becky Hodgson White Horse Harriers Oxon 13.47 q
4 Shana Parker Banbury Oxon 13.61 q
5 Emily Dobson Radley Oxon 13.72 q
6 Emma Wright Vale of Aylesbury Bucks 15.15 Q
100m U17 Women Bucks Final wind+1.9 Day 1
1 Sophie East Chiltern Harriers Bucks 12.79
2 Lauren Hall John Colet Bucks 12.89
3 Taylor Ward Marshall Milton Keynes Bucks 13.15
4 Georgie Macdonald Chiltern Harriers Bucks 13.59
5 Tasha Cornwell Vale of Aylesbury Bucks 13.76
6 Elizabeth Read Marshall Milton Keynes Bucks 13.79
7 Alicia Evans Chiltern Harriers Bucks 14.36
Emma Wright Vale of Aylesbury Bucks dns
100m U17 Women Oxon Final wind+2.5 Day 1
1 Jemma Gregory Abingdon Oxon 13.05
2 Megan Palmer Abingdon Oxon 13.21
3 Kim Sutherland Radley Oxon 13.21
4 Emily Moore Oxford City Oxon 13.22
5 Verity Shayler Witney Road Runners Oxon 13.41
6 Becky Hodgson White Horse Harriers Oxon 13.54
7 Emily Dobson Radley Oxon 13.59
8 Shana Parker Banbury Oxon 13.62
200m U17 Women (Bucks) Day 2
Heat 1 wind+3.0
1 Georgie Macdonald Chiltern Harriers Bucks 27.52 Q
2 Isabelle Assirati Chiltern Harriers Bucks 28.22 Q
3 Tasha Cornwell Vale of Aylesbury Bucks 28.30 Q
4 Elizabeth Read Marshall Milton Keynes Bucks 28.43 q
5 Emma Wright Vale of Aylesbury Bucks 30.23
Heat 2 Wind+2.2
1 Lauren Hall John Colet Bucks 26.61 Q
2 Katie James Marshall Milton Keynes Bucks 27.04 Q
3 Taylor Ward Marshall Milton Keynes Bucks 27.30 Q
4 Phoebe Cutter Chiltern Harriers Bucks 27.38 q
5 Lucy Brady Marshall Milton Keynes Bucks 29.03
6 Emma Donald Vale of Aylesbury Bucks 30.70
200m U17 Women (Bucks) Final wind+1.6 Day 2
1 Lauren Hall John Colet Bucks 26.45
2 Katie James Marshall Milton Keynes Bucks 26.84
3 Taylor Ward Marshall Milton Keynes Bucks 27.13
4 Georgie Macdonald Chiltern Harriers Bucks 27.35
5 Isabelle Assirati Chiltern Harriers Bucks 28.05
6 Tasha Cornwell Vale of Aylesbury Bucks 29.04
Phoebe Cutter Chiltern Harriers Bucks dns
Elizabeth Read Marshall Milton Keynes Bucks dns
200m U17 Women (Oxon) Final wind+2.7 Day 2
1 Kim Sutherland Radley Oxon 27.00
2 Becky Hodgson White Horse Harriers Oxon 27.33
3 Megan Palmer Abingdon Oxon 27.34
4 Verity Shayler Witney Road Runners Oxon 27.81
5 Shana Parker Banbury Oxon 27.99
6 Melanie Wilkinson Banbury Oxon 28.63
7 Claire Fabes Abingdon Oxon 29.18
300m U17 Women (Bucks) Day 1
1 Katie James Marshall Milton Keynes Bucks 42.50
2 Emma Croft Beaconsfield High School Bucks 43.51
3 Ella Tucker Beaconsfield High School Bucks 44.93
4 Isabelle Assirati Chiltern Harriers Bucks 45.76
5 Tasha Cornwell Vale of Aylesbury Bucks 45.84
6 Stephanie Clayton Marshall Milton Keynes Bucks 45.89
300m U17 Women (Oxon) Day 1
1 Connie McMillan Banbury Oxon 42.87
2 Verity Shayler Witney Road Runners Oxon 46.12
3 Claire Fabes Abingdon Oxon 47.92
4 Megan Dormer White Horse Harriers Oxon 48.87
5 Abielle Hallas Abingdon Oxon 48.97
6 Emily Carstairs Oxford City Oxon 53.79
800m U17 Women (Bucks) Day 2
1 Melanie Wood Marshall Milton Keynes Bucks 2:15.40
2 Elle Roche Marshall Milton Keynes Bucks 2:21.05
3 Georgina Russell Wycombe Phoenix Bucks 2:22.67
4 Phoebe Cutter Chiltern Harriers Bucks 2:25.99
5 Emma Croft Beaconsfield High School Bucks 2:26.60
6 Kirsty Atkins Wycombe Phoenix Bucks 2:33.71
7 Immy Hillier Wycombe Phoenix Bucks 2:42.58
8 Kate Lyman Marshall Milton Keynes Bucks 2:57.92
800m U17 Women (Oxon) Day 2
1 Connie McMillan Banbury Oxon 2:20.24
2 Lauren Hawtin Oxford City Oxon 2:23.73
3 Melanie Wilkinson Banbury Oxon 2:33.67
4 Katharina Clitherow Radley Oxon 2:38.40
5 Ellie Wilkins Abingdon Oxon 2:42.43
6 Claire Fabes Abingdon Oxon 2:43.39
7 Becky Pull Banbury Oxon 2:46.58
1500m U17 & U20 Women Day 1
1 Melanie Wood Marshall Milton Keynes Bucks 4:44.52 B1
2 Pippa Woolven Wycombe Phoenix Bucks 4:46.84 B2
3 Beth Swords Marshall Milton Keynes Bucks 4:47.02 B3
4 Elle Roche Marshall Milton Keynes Bucks 4:48.33
5 Lauren Hawtin Oxford City Oxon 4:48.85 O1
6 Connie McMillan Banbury Oxon 4:51.16 O2
7 Georgina Russell Wycombe Phoenix Bucks 4:53.98
8 Maryse Haynes Windsor, Slough, Eton & Hounslow Bucks 4:58.99
9 Imogen Kempton Oxford City Oxon 5:01.44 O3
10 Rebecca Byren Oxford City Oxon 5:01.60
11 Jade Leggett Marshall Milton Keynes Bucks 5:04.90
12 Cordelia Parker Abingdon Oxon 5:12.09
80m Hurdles U17 & Master Women wind+2.2 Day 1
1 Kay Reynolds (W35) Radley Oxon 11.71 O1
2 Jessica Balderston Marshall Milton Keynes Bucks 12.50 B1
3 Sophie Lee Dacorum & Tring Bucks 12.59 B2
4 Alice Ritchie Marshall Milton Keynes Bucks 12.81 B3
5 Jemma Gregory Abingdon Oxon 12.92 O1
6 Emily Carstairs Oxford City Oxon 12.97 O2
7 Ellie Wells Wycombe Phoenix Bucks 13.12
8 Stacey Hazell Radley Oxon 14.05 O3
300m Hurdles U17 Women Day 2
1 Devon Byrne Marshall Milton Keynes Bucks 47.04 B1
2 Jemma Gregory Abingdon Oxon 47.51 O1
3 Rachael Kelleher Wycombe Phoenix Bucks 47.57 B2
High Jump U17 Women (Bucks) Day 2
1 Sophie Jenkins Windsor, Slough, Eton & Hounslow Bucks 1.55
2 Jordana Wetenhall Wycombe Phoenix Bucks 1.45
3 Kirsty Atkins Wycombe Phoenix Bucks 1.45
4 Ellie Harrison Dacorum & Tring Bucks 1.45
5 Zoe Collis Vale of Aylesbury Bucks 1.35
6 Emma Croft Beaconsfield High School Bucks 1.30
High Jump U17 Women (Oxon) Day 2
1 Jemma Gregory Abingdon Oxon 1.35
Pole Vault U17 Women (Bucks) Day 1
1 Jordana Wetenhall Wycombe Phoenix Bucks 1.90
Pole Vault U17 Women (Oxon) Day 1
1 Sophie Henderson Radley Oxon 1.90
2 Tilly Vaughan-Fowler Oxford City Oxon 1.80
Long Jump U17 Women (Bucks) Day 1
1 Sophie Lee Dacorum & Tring Bucks 5.09
2 Alice Ritchie Marshall Milton Keynes Bucks 5.02
3 Tasha Cornwell Vale of Aylesbury Bucks 4.30
4 Laura Murray Beaconsfield High School Bucks 4.10
Long Jump U17 Women  (Oxon) Day 1
1 Emily Moore Oxford City Oxon 5.05
2 Lily Cartwright Abingdon Oxon 4.92
3 Melanie Wilkinson Banbury Oxon 4.89
4 Shana Parker Banbury Oxon 4.88
5 Stacey Hazell Radley Oxon 4.57
6 Tilly Vaughan-Fowler Oxford City Oxon 4.41
7 Claire Fabes Abingdon Oxon 4.29
8 Verity Shayler Witney Road Runners Oxon 4.27
Triple Jump U17 Women (Bucks) Day 2
1 Ellie Harrison Dacorum & Tring Bucks 9.71
2 Lucy Brady Marshall Milton Keynes Bucks 9.07
3 Elizabeth Read Marshall Milton Keynes Bucks 9.05
4 Tasha Cornwell Vale of Aylesbury Bucks 8.27
Triple Jump U17 Women (Oxon) Day 2
1 Shana Parker Banbury Oxon 10.52
2 Melanie Wilkinson Banbury Oxon 10.04
3 Emily Dobson Radley Oxon 9.82
Shot Put U17 Women (Bucks) Day 1
1 Kayleigh Presswell Marshall Milton Keynes Bucks 9.01
2 Charlie Cornwell Vale of Aylesbury Bucks 7.61
3 Sophie Lee Dacorum & Tring Bucks 7.14
4 Elizabeth Read Marshall Milton Keynes Bucks 5.14
Shot Put U17 Women (Oxon) Day 1
1 Emily Carstairs Oxford City Oxon 9.76
2 Emma O'Hara Radley Oxon 8.51
3 Alicia Workman Banbury Oxon 5.60
Discus U17 Women (Bucks) Day 1
1 Kayleigh Presswell Marshall Milton Keynes Bucks 29.50
2 Laura Murray Beaconsfield High School Bucks 19.65
3 Alicia Evans Chiltern Harriers Bucks 14.53
Francesca Allen Wycombe Phoenix Bucks nt
Discus U17 Women (Oxon) Day 1
1 Megan Davies Bicester Oxon 27.10
2 Stacey Hazell Radley Oxon 18.32
3 Alicia Workman Banbury Oxon 15.17
Hammer U17 Women (Bucks) Day 2
1 Kayleigh Presswell Marshall Milton Keynes Bucks 29.56
Hammer U17 Women (Oxon) Day 2
1 Emma O'Hara Radley Oxon 34.05 CBP
2 Alicia Workman Banbury Oxon 24.55
Javelin U17 Women (Bucks) Day 2
1 Devon Byrne Marshall Milton Keynes Bucks 32.03
Javelin U17 Women (Oxon) Day 2
1 Tilly Vaughan-Fowler Oxford City Oxon 24.54
2 Emma O'Hara Radley Oxon 19.55
3 Verity Shayler Witney Road Runners Oxon 16.68
4 Alicia Workman Banbury Oxon 13.62