BUCKINGHAMSHIRE TRACK AND FIELD CHAMPIONSHIPS

Held at Stantonbury Stadium, Milton Keynes on 10th May 2008


Back to Results Selection Page or Home Page

Under 17 Men
100m 1 Tom Evans Windsor, Slough, Eton & Hounslow 11.4
2 Joel Williams Chiltern Harriers AC 11.5
3 Harry Dalton Vale of Aylesbury AC 12.0
4 William Shepherd Chiltern Harriers AC 12.0
5 James Doublet Vale of Aylesbury AC 12.1
6 Joe Stevens Chiltern Harriers AC 12.4
200m 1 Adam Medcraft Windsor, Slough, Eton & Hounslow 22.9
2 Tom Evans Windsor, Slough, Eton & Hounslow 23.0
3 Zack Theodore Wycombe Phoenix Harriers 23.8
4 Harry Dalton Vale of Aylesbury AC 24.2
5 William Shepherd Chiltern Harriers AC 24.6
6 Joe Stevens Chiltern Harriers AC 25.4
7 Dominic Tangi Marshall Milton Keynes AC 29.6
400m 1 Adam Smith Marshall Milton Keynes AC 51.2
2 Sam Leslie Wycombe Phoenix Harriers 52.8
3 Elliot La Cour Aylesbury Grammar School 56.4
4 Scott Pulley Wycombe Phoenix Harriers 58.3
5 Samuel Comerford Marshall Milton Keynes AC 58.7
6 Dominic Tangi Marshall Milton Keynes AC 64.9
800m 1 Nick Lingley Windsor, Slough, Eton & Hounslow 1:58.6 CBP
2 Samuel Deathe Marshall Milton Keynes AC 2:02.7
3 Scott Pulley Wycombe Phoenix Harriers 2:13.1
1500m 1 Peter Devaney Bedford & County AC 4:13.2
2 Samuel Deathe Marshall Milton Keynes AC 4:14.5
3 Alex Shelley Chiltern Harriers AC 4:14.9
4 Chad Lambert Marshall Milton Keynes AC 4:22.1
5 Nick Lingley Windsor, Slough, Eton & Hounslow 4:32.0
6 Daniel Loach Chiltern Harriers AC 4:40.6
7 Ben Stone Aylesbury Grammar School 4:43.2
3000m 1 Josh Radvan Windsor, Slough, Eton & Hounslow 9:23.4
2 Chad Lambert Marshall Milton Keynes AC 9:23.4
3 Matt Eager Marshall Milton Keynes AC 9:47.8
4 Alex Watson Chiltern Harriers AC 10:15.1
100m Hurdles 1 Matthew Lambourne Marshall Milton Keynes AC 14.8
2 Adam Balderston Marshall Milton Keynes AC 15.0
400m Hurdles 1 Adam Smith Marshall Milton Keynes AC 55.9 CBP
2 Adam Balderston Marshall Milton Keynes AC 61.3
1500m Steeplechase 1 Matt Eager Marshall Milton Keynes AC 5:14.6
High Jump 1 Samuel Comerford Marshall Milton Keynes AC 1.62m
2 Alex Watson Chiltern Harriers AC 1.47m
Long Jump 1 Matthew Lambourne Marshall Milton Keynes AC 5.81m
2 William Shepherd Chiltern Harriers AC 5.73m
3 Matthew Shouler Marshall Milton Keynes AC 4.91m
Shot 1 Sam Ridgway Vale of Aylesbury AC 10.00m
2 Ray Burling Marshall Milton Keynes AC 9.94m
Discus 1 Sam Ridgway Vale of Aylesbury AC 32.68m
2 Sam Taylor-Outridge Marshall Milton Keynes AC 32.14m
3 Ray Burling Vale of Aylesbury AC 27.55m
4 Joe Stevens Chiltern Harriers AC 21.56m
Hammer 1 Sam Taylor-Outridge Marshall Milton Keynes AC 40.83m
2 Ray Burling Marshall Milton Keynes AC 36.11m
3 Sam Ridgway Vale of Aylesbury AC 32.62m
Javelin 1 Sam Taylor-Outridge Marshall Milton Keynes AC 55.85m
2 James Purton Marshall Milton Keynes AC 22.83m