BUCKINGHAMSHIRE TRACK AND FIELD CHAMPIONSHIPS

Held at Stantonbury Stadium, Milton Keynes on 10th May 2008


Back to Results Selection Page or Home Page

Under 15 Girls
100m Heats Heat 1
1 Alice Rogers Wycombe Phoenix Harriers 13.5 Q
2 Sophie East Chiltern Harriers AC 13.6 Q
3 Isabelle Assirati Chiltern Harriers AC 13.6 q
4 Elizabeth Read Marshall Milton Keynes AC 14.1
5 Isla Thomas Beaconsfield High School 14.5
6 Kiera Dempsey-Brench Beaconsfield High School 14.6
7 Alice Austin Vale of Aylesbury AC 15.0
Heat 2
1 Maria Nikodemova Chiltern Harriers AC 13.3 Q
2 Alice Freeman Wycombe Phoenix Harriers 13.4 Q
3 Rebecca Hardy Marshall Milton Keynes AC 13.7 q
4 Sophie Drysdale Beaconsfield High School 14.5
5 Lucinda Callow Marshall Milton Keynes AC 14.5
6 Laura Murray Beaconsfield High School 14.6
100m Final 1 Alice Freeman Wycombe Phoenix Harriers 13.4
2 Maria Nikodemova Chiltern Harriers AC 13.5
3 Isabelle Assirati Chiltern Harriers AC 13.6
4 Rebecca Hardy Marshall Milton Keynes AC 13.6
5 Sophie East Chiltern Harriers AC 13.7
6 Alice Rogers Wycombe Phoenix Harriers 13.7
200m Heats Heat 1
1 Isabelle Assirati Chiltern Harriers AC 28.3 Q
2 Elizabeth Read Marshall Milton Keynes AC 29.8 Q
3 Lucinda Callow Marshall Milton Keynes AC 30.5
4 Alice Austin Vale of Aylesbury AC 31.4
Heat 2
1 Katie James Marshall Milton Keynes AC 27.6 Q
2 Maria Nikodemova Chiltern Harriers AC 27.9 Q
3 Lucy Brady Marshall Milton Keynes AC 29.7 q
4 Emma Croft Beaconsfield High School 29.8 q
5 Sophie Card Vale of Aylesbury AC 31.7
200m Final 1 Katie James Marshall Milton Keynes AC 27.2
2 Maria Nikodemova Chiltern Harriers AC 27.8
3 Isabelle Assirati Chiltern Harriers AC 28.4
4 Elizabeth Read Marshall Milton Keynes AC 29.5
5 Lucy Brady Marshall Milton Keynes AC 30.3
800m 1 Melanie Wood Marshall Milton Keynes AC 2:13.9 CBP
2 Jordanna Wetenhall Wycombe Phoenix Harriers 2:28.8
3 Katie James Marshall Milton Keynes AC 2:31.6
4 Emma Croft Beaconsfield High School 2:31.9
5 Gemma Childs Marshall Milton Keynes AC 2:36.5
6 Anna Dwyer Vale of Aylesbury AC 2:37.2
7 Alice Freeman Wycombe Phoenix Harriers 2:38.1
8 Charlie Cornwell Vale of Aylesbury AC 2:38.6
9 Laura Harrington Marshall Milton Keynes AC 2:38.9
10 Lauren Wood Marshall Milton Keynes AC 2:51.9
11 Kate Lyman Marshall Milton Keynes AC 2:55.5
1500m 1 Elle Roche Marshall Milton Keynes AC 5:03.5
2 Immy Hillier Wycombe Phoenix Harriers 5:06.9
3 Maryse Haynes Windsor, Slough, Eton & Hounslow 5:11.6
4 Anna Madry Vale of Aylesbury AC 5:34.5
5 Autumn Hales Marshall Milton Keynes AC 5:45.9
75m hurdles 1 Jessica Balderston Marshall Milton Keynes AC 12.9
2 Antonia George Beaconsfield High School 12.9
3 Tiggy Willett Windsor, Slough, Eton & Hounslow 13.3
4 Laura Loveridge Marshall Milton Keynes AC 13.5
5 Rebecca Hardy Marshall Milton Keynes AC 13.5
6 Alice Ritchie Marshall Milton Keynes AC 13.7
7 Hazel Sutton Wycombe Phoenix Harriers 15.9
High Jump 1 Jordanna Wetenhall Wycombe Phoenix Harriers 1.35m
2 Amber Palmer Beaconsfield High School 1.35m
3 Ellie Harrison Dacorum & Tring 1.30m
4 Jess Walker Beaconsfield High School 1.25m
Long Jump 1 Devon Byrne Marshall Milton Keynes AC 4.64m
2 Antonia George Beaconsfield High School 4.53m
3 Ellie Harrison Dacorum & Tring 4.47m
4 Jordanna Wetenhall Wycombe Phoenix Harriers 4.38m
5 Elizabeth Read Marshall Milton Keynes AC 4.36m
6 Alice Ritchie Marshall Milton Keynes AC 4.31m
7 Lucy Brady Marshall Milton Keynes AC 4.25m
8 Laura Loveridge Marshall Milton Keynes AC 4.25m
9 Charlie Cornwell Vale of Aylesbury AC 4.21m
10 Zoe Rogers Marshall Milton Keynes AC 4.14m
11 Laura Murray Beaconsfield High School 4.01m
12 Sophie Card Vale of Aylesbury AC 3.36m
Shot 1 Rebecca Hardy Marshall Milton Keynes AC 8.45m
2 Charlotte Magnall Vale of Aylesbury AC 8.24m
3 Devon Byrne Marshall Milton Keynes AC 8.20m
4 Kayleigh Presswell Marshall Milton Keynes AC 7.83m
5 Charlie Cornwell Vale of Aylesbury AC 6.74m
6 Sophie Drysdale Beaconsfield High School 6.61m
7 Sophie Card Vale of Aylesbury AC 5.13m
Discus 1 Stevie Watts Marshall Milton Keynes AC 24.45m
2 Kayleigh Presswell Marshall Milton Keynes AC 21.62m
3 Charlotte Magnall Vale of Aylesbury AC 20.69m
4 Isla Thomas Beaconsfield High School 18.73m
5 Laura Loveridge Marshall Milton Keynes AC 15.99m
6 Jess Walker Beaconsfield High School 15.63m
7 Zoe Collis Vale of Aylesbury AC 14.70m
Javelin 1 Zoe Rogers Marshall Milton Keynes AC 21.51m
2 Kayleigh Presswell Marshall Milton Keynes AC 21.37m
3 Devon Byrne Marshall Milton Keynes AC 19.65m