BUCKINGHAMSHIRE TRACK AND FIELD CHAMPIONSHIPS

Held at Stantonbury Stadium, Milton Keynes on 10th May 2008


Back to Results Selection Page or Home Page

Senior Women
100m 1 Susan Tengatenga Marshall Milton Keynes AC 12.3
2 Natalie Jowett Marshall Milton Keynes AC 12.4
3 Monita Scullard Unattached 13.5
200m 1 Susan Tengatenga Marshall Milton Keynes AC 25.3
2 Caroline Livingstone Windsor, Slough, Eton & Hounslow 26.8
3 Anna Lipman Wycombe Phoenix Harriers 29.9
400m 1 Caroline Livingstone Windsor, Slough, Eton & Hounslow 60.7
2 Rosanna Iannone Vale of Aylesbury AC 61.9
3 Anna Lipman Wycombe Phoenix Harriers 72.1
800m 1 Rosanna Iannone Vale of Aylesbury AC 2:14.3
2 Lauren Cripps Marshall Milton Keynes AC 2:28.8
3 Rebecca Williams Marshall Milton Keynes AC 2:42.0
1500m 1 Lauren Licietis Marshall Milton Keynes AC 5:20.6
2 Fiona Calder Chiltern Harriers AC 5:55.7
3000m 1 Phillippa Prescott Vale of Aylesbury AC 10:29.1
2 Lauren Licietis Marshall Milton Keynes AC 11:36.8
3 Elizabeth Roberts Dacorum & Tring 11:55.2
4 Fiona Calder Chiltern Harriers AC 14:11.2
100m Hurdles 1 Hannah Douglas Marshall Milton Keynes AC 14.7 CBP
400m Hurdles 1 Hannah Douglas Marshall Milton Keynes AC 59.7 CBP
2 Alannah Perriss Marshall Milton Keynes AC 71.3
High Jump 1 Jan Hardcastle Marshall Milton Keynes AC 1.31m
Pole Vault 1 Laura Rogers Wycombe Phoenix Harriers 3.50m
Long Jump 1 Laura Rogers Wycombe Phoenix Harriers 5.24m
2 Nikki McSweeney Marshall Milton Keynes AC 4.75m
3 Jan Hardcastle Marshall Milton Keynes AC 4.16m
Triple Jump 1 Laura Rogers Wycombe Phoenix Harriers 9.83m CBP
Shot 1 Emma Beales Marshall Milton Keynes AC 11.35m
2 Nikki McSweeney Marshall Milton Keynes AC 10.27m
Discus 1 Emma Beales Marshall Milton Keynes AC 41.59m
2 Emma Beardmore Marshall Milton Keynes AC 28.82m
Hammer 1 Emma Beardmore Marshall Milton Keynes AC 31.18m
2 Brenda Russell Vale of Aylesbury AC 28.07m
3 Jeanette Lawrence Marshall Milton Keynes AC 16.26m
Javelin 1 Emma Beales Marshall Milton Keynes AC 30.89m
2 Laura Rogers Wycombe Phoenix Harriers 24.79m