BUCKINGHAMSHIRE TRACK AND FIELD CHAMPIONSHIPS

Held at Wycombe Sports Centre, High Wycombe on 12th May 2007


Back to Results Selection Page or Home Page

Under 17 Men
Posn No Name Club Time/Dist qQ CBP
100 Metres 1 368 Christian Wade U/A 11.8
Wind -5.6 2 356 Adam Medcraft WSE&H 12.0
3 323 Joel Ramsbottom WATH 12.2
4 371 Harvey Jones VOAAC 12.8
5 352 Lee Coates WSE&H 12.9
6 361 Matt Gillespie WPHAC 13.0
7 357 Callum Robertson WSE&H 13.3
200 Metres 1 356 Adam Medcraft WSE&H 23.44
Wind -3.2 2 323 Joel Ramsbottom WATH 24.59
3 371 Harvey Jones VOAAC 25.17
4 369 Matthew Brady MMKAC 25.56
5 357 Callum Robertson WSE&H 25.62
400 M - Heat 1 1 346 Adam Smith MMKAC 55.68 Q
2 329 Adam Waind VOAAC 56.37 Q
3 354 Sam Rogers CHILT 56.83 q
4 348 Kris Ledgard MMKAC 57.58 q
400 M - Heat 2 1 321 Owain Wiliams WPHAC 55.55 Q
2 334 Alex MacDonald VOAAC 55.63 Q
3 362 Nick Lingley WSE&H 60.55
400 M - Final 1 346 Adam Smith MMKAC 52.70
2 329 Adam Waind VOAAC 54.89
3 334 Alex MacDonald VOAAC 55.06
4 354 Sam Rogers CHILT 55.25
5 321 Owain Wiliams WPHAC 55.32
6 348 Kris Ledgard MMKAC 56.53
800 Metres 1 348 Kris Ledgard MMKAC 2:04.02
2 326 James Benjamin VOAAC 2:04.66
3 367 Isaac Nahoor WPHAC 2:05.14
4 325 Matt Mooney WSE&H 2:08.12
5 362 Nick Lingley WSE&H 2:11.43
6 342 Miles Kenny MMKAC 2:16.63
7 359 Dominic Summers VOAAC 2:18.83
1500 Metres 1 328 Zachary Randall WPHAC 4:22.02
2 360 Alexander Shelley CHILT 4:26.40
3 347 Joshua Lyman MMKAC 4:29.95
4 340 Chris Guy MMKAC 4:31.49
5 363 Tom Moran AGS 4:34.27
6 344 Chad Lambert MMKAC 4:42.34
7 343 Emmet Cassidy MMKAC 4:59.33
3000 Metres 1 350 Samuel Deathe MMKAC 9:37.8
2 336 William Langley WPHAC 9:41.1
3 347 Joshua Lyman MMKAC 9:42.2
4 333 Sam Winters MMKAC 9:50.7
5 344 Chad Lambert MMKAC 10:12.0
100M Hurdles 1 330 Ben Gregory VOAAC 14.47 CBP
Wind -1.3 2 358 Matt Lambourne MMKAC 15.82
400M Hurdles 1 346 Adam Smith MMKAC 60.2 CBP
2 332 Eliot Winter MMKAC 62.1
1500M S/Chase 1 332 Eliot Winter MMKAC 4:45.40 CBP
2 350 Samuel Deathe MMKAC 5:11.93
High Jump 1 369 Matthew Brady MMKAC 1.40m
Pole Vault 1 330 Ben Gregory VOAAC 4.00m CBP
Long Jump 1 330 Ben Gregory VOAAC 6.04m
2 358 Matt Lambourne MMKAC 5.70m
3 355 Tyler Steadman MMKAC 4.89m
Triple Jump 1 328 Zachary Randall WPHAC 12.00m
2 367 Isaac Nahoor WPHAC 11.24m
3 355 Tyler Steadman MMKAC 11.16m
Shot 1 371 Harvey Jones VOAAC 9.35m
Javelin 1 331 Daniel Pembroke WSE&H 64.24m CBP
2 327 Laurent Stephenson MMKAC 43.75m