BUCKINGHAMSHIRE TRACK AND FIELD CHAMPIONSHIPS

Held at Stantonbury Stadium, Milton Keynes 13th May 2006


Back to Results Selection Page or Home Page

Under 15 Boys
Posn No Name Club Time/Dist qQ CBP
100 Metres - Heat 1 1 301 Adam Medcraft WSEH 11.5 Q
w+2.8 2 299 Harvey Jones VoA 11.7 Q
3 292 Daniel Todd MMil K 12.8 q
4 307 Elliot Lacour WPH 13.3
5 264 Faris Churcher CHILT 13.5
6 295 Jack Benson VoA 13.9
100 Metres - Heat 2 1 300 Matt Gillespie WSEH 12.6 Q
w+3.3 2 286 Matthew Lambourne MMil K 12.7 Q
3 284 Tom Hough MMil K 12.9 q
4 306 Matt Higgs WPH 13.0
5 287 James Purton MMil K 15.1
6 303 Peter Quinnell WSEH 15.4
100 Metres - FINAL 1 301 Adam Medcraft WSEH 11.6 CBP
w+0.5 2 299 Harvey Jones VoA 11.7
3 300 Matt Gillespie WSEH 12.6
4 286 Matthew Lambourne MMil K 12.7
5 292 Daniel Todd MMil K 12.7
6 284 Tom Hough MMil K 12.8
200 Metres - Heat 1 1 301 Adam Medcraft WSEH 25.1 Q
w-0.2 2 292 Daniel Todd MMil K 26.3 Q
3 307 Elliot Lacour WPH 27.7 q
4 264 Faris Churcher CHILT 28.1 q
5 270 Christopher Pope DACT 29.2
200 Metres - Heat 2 1 299 Harvey Jones VoA 24.7 Q
w-0.7 2 286 Matthew Lambourne MMil K 26.3 Q
3 267 Robert Smith CHILT 29.3
4 287 James Purton MMil K 31.2
5 303 Peter Quinnell WSEH 33.8
200 Metres - Final 1 301 Adam Medcraft WSEH 23.7
w-1.8 2 299 Harvey Jones VoA 24.2
3 292 Daniel Todd MMil K 26.4
4 307 Elliot Lacour WPH 27.7
5 264 Faris Churcher CHILT 28.4
400 Metres - Heat 1 1 289 Adam Smith MMil K 59.4 Q
2 300 Matt Gillespie WSEH 62.7 Q
3 268 Allan Stewart CHILT 69.5 q
4 263 Hugh Beedell CHILT 72.4
400 Metres - Heat 2 1 308 Sam Leslie WPH 59.5 Q
2 266 Nick Lingley CHILT 64.0 Q
3 276 Tarek Sebiat DCGS 64.7 q
400 Metres - Final 1 289 Adam Smith MMil K 54.6 CBP
2 308 Sam Leslie WPH 57.5
3 266 Nick Lingley CHILT 57.8
4 300 Matt Gillespie WSEH 62.0
5 268 Allan Stewart CHILT 62.6
6 276 Tarek Sebiat DCGS 64.5
800 Metres 1 266 Nick Lingley CHILT 2:07.8
2 278 Zac Randall ESMC 2:08.6
3 302 Matthew Mooney WSEH 2:09.4
4 277 Alex Shelley DCGS 2:10.6
5 308 Sam Leslie WPH 2:19.7
6 261 Peter Devaney Bed C 2:20.7
7 275 Daniel Loach DCGS 2:22.8
8 294 Daniel Young MMil K 2:23.2
9 271 James Crowther DCGS 2:25.6
10 267 Robert Smith CHILT 2:26.3
11 269 Alex Watson CHILT 2:31.3
1500 Metres 1 281 Samuel Deathe MMil K 4:30.9
2 282 Matt Eager MMil K 4:40.7
3 273 Wiill Hayter DCGS 4:58.2
4 272 George Gunn DCGS 5:00.5
5 265 Harry Lindsley CHILT 5:01.5
6 304 Aidan Brace WPH 5:04.0
3000 Metres 1 293 Sam Winters MMil K 9:32.6 CBP
2 268 Allan Stewart CHILT 9:53.3
w-0.7
80M Hurdles 1 274 Nathan Key DCGS 13.5
w-0.7 2 279 Adam Balderston MMil K 13.7
High Jump 1 276 Tarek Sebiat DCGS 1.40
2 274 Nathan Key DCGS 1.37
Long Jump 1 286 Matthew Lambourne MMil K 4.92
2 279 Adam Balderston MMil K 4.34
Shot 1 299 Harvey Jones VoA 10.43
2 291 Sam Taylor-Outridge MMil K 8.62
3 295 Jack Benson AYLS 7.64
Discus 1 291 Sam Taylor-Outridge MMil K 28.16
2 271 James Crowther DCGS 15.23
3 295 Jack Benson AYLS 14.81
Hammer 1 291 Sam Taylor-Outridge MMil K 23.75
Javelin 1 290 Laurent Stephenson MMil K 46.11
2 291 Sam Taylor-Outridge MMil K 40.58