BUCKINGHAMSHIRE TRACK AND FIELD CHAMPIONSHIPS

Held at Handy Cross Stadium, High Wycombe - 11th May 2002


Back to Results Selection Page or Home Page

Under 13 Girls
100 Metres - Heat 1 1 1 A. Abbott BEAC 14.9 Q
2 55 C. Hunt VOA 15.2
3 20 C. Hannah DCHS 16.3
4 58 A. Nicol VOA 16.5
5 50 A. Watson NAP 16.6
6 15 A. Cranston DCHS 17.6
100 Metres - Heat 2 1 3 D. Fox BEAC 14.7 Q
2 61 D. White VOA 15.2
3 8 C. Umerah BEAC 15.4
4 74 C. Wilson WSE 15.9
5 21 C. Kopp DCHS 16.3
6 68 C. Watson WPH 16.8
7 25 E. Proestos DCHS 17.6
100 Metres - Heat 3 1 60 H. Swash VOA 14.4 Q
2 64 H. Forde WPH 14.8 q
3 66 E. Sever WPH 15.6
4 14 H. Boardman DCHS 17.0
5 22 H. Lamont DCHS 17.1
6 13 F. Berry DCHS 17.8
100 Metres - Heat 4 1 45 K. Magrath NAP 14.3 Q
2 32 I. Corbin GODS 14.9 q
3 36 L. Gardner MK 15.0
4 56 J. Hunter VOA 15.2
5 5 K. Penwill BEAC 17.1
100 Metres - Heat 5 1 63 S. Darvell WPH 14.3 Q
2 46 P. Nash NAP 15.4
3 12 R. Barker DCHS 15.5
4 18 V. Fouhy DCHS 15.7
5 44 M. Howard-Sorrell NAP 17.7
100 Metres FINAL 1 45 K. Magrath NAP 13.9
2 63 S. Darvell WPH 14.0
3 60 H. Swash VOA 14.3
4 64 H. Forde WPH 14.4
5 3 D. Fox BEAC 14.5
6 1 A. Abbott BEAC 14.5
200 Metres - Heat 1 1 62 B. Williams VOA 29.3 Q
2 39 A. Jarman MK 31.5
3 9 A. Bark CHIL 32.6
4 11 C. Bailey DCHS 35.9
5 36 L. Gardner MK 36.1
6 15 A. Cranston DCHS 38.2
200 Metres - Heat 2 1 38 K. Hardcastle MK 30.0 Q
2 64 H. Forde WPH 30.3 q
3 65 K. Garland WPH 30.6 q
4 3 D. Fox BEAC 30.9
5 22 H. Lamont DCHS 37.3
200 Metres - Heat 3 1 63 S. Darvell WPH 29.7 Q
2 35 V. Fallow MK 30.4 q
3 45 K. Magrath NAP 30.6 q **
4 36 L. Gardner MK 31.8
5 46 P. Nash NAP 32.0
6 44 M. Howard-Sorrell NAP 39.1
** K. Magrath withdrew so there was no requirement for a run-off
200 Metres - FINAL 1 62 B. Williams VOA 29.3
2 63 S. Darvell WPH 30.6
3 38 K. Hardcastle MK 30.7
4 65 K. Garland WPH 30.9
5 35 V. Fallow MK 31.4
6 64 H. Forde WPH 33.3
800 Metres - Heat 1 1 6 A. Rankin BEAC 2:43.6 Q
2 74 C. Wilson WSE 2:44.8 Q
3 69 J. Anderson WSE 2:53.2 q
4 65 K. Garland WPH 2:59.5
5 43 C. Whalley MK 2:59.9
6 37 C. Godleman MK 3:08.7
800 Metres - Heat 2 1 39 A. Jarman MK 2:43.9 Q
2 71 M. Bennington WSE 2:46.3 Q
3 33 V. Beckett MK 2:53.4 q
4 52 L. Card VOA 3:01.2
5 70 V. Atherton WSE 3:13.1
6 2 R. Crouch BEAC 3:20.7
7 53 R. Card VOA 3:23.3
800 Metres - FINAL 1 39 A. Jarman MK 2:35.9
2 71 M. Bennington WSE 2:36.1
3 33 V. Beckett MK 2:42.0
4 74 C. Wilson WSE 2:46.1
5 69 J. Anderson WSE 2:53.4
1500 Metres 1 41 J. Sweet MK 5:16.5
2 42 T. Taylor MK 5:16.9
3 4 A. Fox BEAC 5:38.0
4 48 H. Poutney NAP 5:39.5
5 72 E. Gibson WSE 5 46.2
6 34 L. Brook MK 5:59.0
7 57 A. Lindon VOA 6:03.3
8 10 R. Stubbings CHIL 6:13.0
9 67 M. Stone WPH 6:30.6
70M Hurdles 1 36 L. Gardner MK 13.4
2 35 V. Fallow MK 14.1
3 66 E. Sever WPH 14.6
4 38 K. Hardcastle MK 15.8
5 49 B. Sams NAP 17.0
6 25 E. Proestos DCHS 18.2
Long Jump 1 1 A. Abbott BEAC 4.15
2 63 S. Darvell WPH 4.10
3 32 I. Corbin GODS 3.94
4 26 E. Ruxton DCHS 3.91
5 12 R. Barker DCHS 3.83
6 18 V. Fouhy DCHS 3.81
7 60 H. Swash VOA 3.80
8 35 V. Fallow MK 3.59
9 55 C. Hunt VOA 3.59
10 14 H. Boardman DCHS 3.40
11 72 E. Gibson WSE 3.35
12 56 J. Hunter VOA 3.32
13 69 J. Anderson WSE 3.30
14 47 A. Oetiker NAP 3.30
15 24 E. Parkinson DCHS 3.16
16 59 R. Russell VOA 3.12
17 22 H. Lamont DCHS 2.82
18 15 A. Cranston DCHS 2.72
High Jump 1 6 A. Rankin BEAC 1.33 CBP
2= 72 E. Gibson WSE 1.20
2= 38 K. Hardcastle MK 1.20
4 14 H. Boardman DCHS 1.20
5 55 C. Hunt VOA 1.15
6 2 R. Crouch BEAC 1.10
7 44 M. Howard-Sorrell NAP 1.05
8 8 C. Umerah BEAC 1.05
9 70 V. Atherton WSE 1.00
Shot 1 19 L. Graham DCHS 7.05
2 24 E. Parkinson DCHS 6.80
3 21 C. Kopp DCHS 6.37
4 51 R. Bell VOA 6.01
5 64 H. Forde WPH 5.83
6 65 K. Garland WPH 5.35
7 28 C. Soper DCHS 4.72
Discus 1 26 E. Ruxton DCHS 21.60 CBP
2 43 C. Whalley MK 14.88
3 51 R. Bell VOA 13.51
Javelin 1 21 C. Kopp DCHS 14.38
2 19 L. Graham DCHS 14.15
3 18 V. Fouhy DCHS 12.11
4 24 E. Parkinson DCHS 11.62
5 11 C. Bailey DCHS 7.91