BUCKINGHAMSHIRE TRACK AND FIELD CHAMPIONSHIPS

Held at Stantonbury Stadium - 12th May 2001


Back to Results Selection Page or Home Page

Under 17 Women
100M - FINAL 1 200 K-A. Thomas MKAC 12.8
(wind speed -1.6) 2 214 N. Macdermott WSE 13.1
3 163 C. Birkett DCHS 13.4
4 164 K. Freeman DCHS 13.8
200M - Heat 1 1 168 G. Hatton DCHS 28.2 Q
(ws -3.3) 2 198 A. Roskilly MKAC 29.0 Q
3 176 S. Jones DCHS 29.2 q
4 211 A. Hands WSE 29.9
5 202 B. Williams MKAC 31.4
200M - Heat 2 1 214 N. Macdermott WSE 27.4 Q
(ws -3.2) 2 200 K-A. Thomas MKAC 27.6 Q
3 169 J. Hatton DCHS 28.1 q
4 205 R. Benfield VOA 29.8
200M - FINAL 1 200 K-A. Thomas MKAC 26.8
(ws -3.5) 2 214 N. Macdermott WSE 27.3
3 169 J. Hatton DCHS 27.6
4 168 G. Hatton DCHS 27.9
300M 1 182 C. Beckett MKAC 41.5 CBP
2 195 K. Maher MKAC 43.0
3 204 K. Atkins VOA 46.4
4 202 B. Williams MKAC 48.6
800M 1 193 M. Jessop MKAC 2:24.4
2 184 L. Christophers MKAC 2:27.1
3 157 L. Scott BEAC 2:32.7
4 167 S. Griffiths DCHS 2:36.5
5 210 G. Purkiss WPH 2:42.6
6 194 B. Knight MKAC 3:06.8
7 199 A. Stubberfield MKAC 3:09.7
8 154 J. Lambert BEAC 3:16.0
1500M 1 203 E. Hunt SBH 4:42.9
2 161 G. Turtle CHIL 4:46.6
3 159 C. Moss BED 4:51.6
4 186 K. Docherty MKAC 4:57.8
5 207 K. Deeley WPH 5:27.8
3000M 1 183 E. Christophers MKAC 11:07.3
2 201 S. Thomson MKAC 12:01.0
3 160 R. Cullen CHIL 13:02.7
80M Hurdles 1 163 C. Birkett DCHS 12.7
(ws -1.1) 2 162 S. Aikenhead DCHS 12.8
3 188 R. Gibbens MKAC 13.2
4 205 R. Benfield VOA 13.4
5 211 A. Hands WSE 14.5
6 155 J. Minikin BEAC 14.7
7 187 S. Gibbens MKAC 14.9
300M Hurdles 1 168 G. Hatton DCHS 47.7
2 187 S. Gibbens MKAC 48.2
3 169 J. Hatton DCHS 48.2
4 162 S. Aikenhead DCHS 49.6
LONG JUMP 1 170 G. Hatton DCHS 4.87
2 171 J. Hatton DCHS 4.80
3 210 G. Purkiss WPH 4.45
4 205 R. Benfield VOA 4.37
HIGH JUMP 1 191 S. Gibbens MKAC 1.60
2 176 S. Jones DCHS 1.55
3 198 A. Roskilly MKAC 1.50
4 164 K. Freeman DCHS 1.45
5 151 S. Collins BEAC 1.40
POLE VAULT 1 192 R. Gibbens MKAC 3.20 CBP
2 209 A. Nichols WPH 2.80
SHOT 1 163 C. Birkett DCHS 7.93
2 213 J. Knapman WSE 7.56
DISCUS 1 213 J. Knapman WSE 20.05
JAVELIN 1 174 V. Hodgkinson DCHS 26.00
HAMMER 1 213 J. Knapman WSE 16.15
TEAM RESULTS 1 Milton Keynes AC 79pts
2 Dr Challoners HS 72pts
3 Windsor Slough Eton & Hounslow 29pts
4 Wycombe Phoenix Harriers 11pts
5 Vale of Aylesbury 10pts
6 Chiltern Harriers 9pts
7 Beaconsfield HS 7pts
8 Shaftesbury Barnet Harriers 6pts
9 Bedford & County AC 4pts