BUCKINGHAMSHIRE TRACK AND FIELD CHAMPIONSHIPS

Held at Stantonbury Stadium - 12th May 2001


Back to Results Selection Page or Home Page

Under 15 Boys
100M - Heat 1 1 329 C. Pickering MKAC 12.0 Q
(wind speed -2.7) 2 347 J. Blake VOA 12.7 Q
3 321 J. Collins DCGS 12.9 q
4 318 C. James DCGS 13.4 q
5 313 J. Burdin CHIL 14.7
100M - Heat 2 1 348 L. Shears VOA 12.2 Q
(ws -2.1) 2 316 W. Sharp CHIL 13.1 Q
3 353 R. Gaster VOA 13.4 q
4 314 M. Underwood CHIL 15.0
5 359 M. Collis WSE 15.0
100M - FINAL 1 329 C. Pickering MKAC 11.8 CBP
(ws -3.6) 2 348 L. Shears VOA 12.2
3 347 J. Blake VOA 12.7
4 321 J. Collins DCGS 12.8
5 316 W. Sharp CHIL 13.1
6 353 R. Gaster VOA 13.3
7 318 C. James DCGS 13.5
200M 1 329 C. Pickering MKAC 24.5
(ws -2.9) 2 346 D. Barber VOA 25.9
3 316 W. Sharp CHIL 26.3
400M 1 328 T. de Vletter DCGS 57.2
2 334 J. Hunt MKAC 61.0
3 339 S. Bradley MKAC 63.3
4 340 S. Brasier MKAC 63.6
800M 1 355 S. Hutson VOA 2:16.6
2 334 J. Hunt MKAC 2:18.8
3 339 S. Bradley MKAC 2:21.6
4 319 C. Oddy DCGS 2:24.1
5 317 A. Bhatt DCGS 2:25.1
6 340 S. Brasier MKAC 2:25.2
7 312 J. Allport CHIL 2:32.4
1500M 1 331 G. Wilcox MKAC 4:47.7
2 337 P. Macey MKAC 4:51.1
3 343 T. Comerford MKAC 4:56.2
4 352 N. Howlett VOA 4:56.4
5 315 S. Ellerby CHIL 4:56.8
6 336 J. Tuttle MKAC 5:01.4
7 341 S. Ellison MKAC 5:05.2
8 333 J. Gorman MKAC 5:05.7
9 342 S. Goodwin MKAC 5:09.4
10 324 M. Silley DCGS 5:15.2
11 338 R. Threlfall MKAC 5:24.9
12 332 J. Down MKAC 5:51.6
13 351 M. George VOA 5:58.2
3000M 1 354 R. Taylor VOA 10:04.6 CBP
2 331 G. Wilcox MKAC 10:16.6
3 350 M. Fallaize VOA 10:24.1
4 336 J. Tuttle MKAC 10:36.6
5 352 N. Howlett VOA 10:46.4
6 332 J. Down MKAC 11:38.1
80M Hurdles 1 145 C. Record WSE 12.5 CBP
(ws -1.4) 2 348 L. Shears VOA 12.6
3 345 B. Howlett VOA 13.9
4 334 J. Hunt MKAC 15.0
5 311 P. Haswell BURN 16.5
LONG JUMP 1 145 C. Record WSE 5.25
2 360 T. Hunt WSE 5.24
3 348 L. Shears VOA 5.12
4 345 B. Howlett VOA 4.88
5 346 D. Barber VOA 4.41
6 323 J. Walmsley DCGS 4.05
7 314 M. Underwood CHIL 3.85
8 349 M. Daniel VOA 3.58
TRIPLE JUMP 1 311 P. Haswell BURN 8.95 CBP
SHOT 1 325 R. Sanders DCGS 9.04
2 344 A. Worrell-Maitland VOA 8.90
DISCUS 1 360 T. Hunt WSE 30.90
2 321 J. Collins DCGS 21.66
3 318 C. James DCGS 21.02
4 344 A. Worrell-Maitland VOA 19.37
5 311 P. Haswell BURN 13.96
JAVELIN 1 145 C. Record WSE 46.74 CBP
2 351 M. George VOA 23.41
3 312 J. Allport CHIL 21.62
HAMMER 1 356 I. Turton WPH 24.40 CBP
2 349 M. Daniel VOA 17.12
TEAM RESULTS 1 Vale of Aylesbury 72pts
2 Milton Keynes AC 62pts
3 Dr Challoners GS 30pts
4 Windsor Slough Eton 29pts
5 Chiltern Harriers 12pts
6 Burnham Joggers 10pts
7 Wycombe Phoenix H 6pts