Buckinghamshire Schools' Cross Country Championships
Hughenden Park, High Wycombe - 22 February 2012
Year 5/6 Boys 1600m 1:20pm
No. Name School Time Cat
1 208 Ben Smith Beacon School 8:09 Yr 5 / 6 B
2 1013 Paul Phillips Gayhurst 8:34 Yr 5 / 6 B
3 231 Cameron Reid Chartridge Combined 8:55 Yr 5 / 6 B
4 1018 Max Ritchie Gayhurst 9:01 Yr 5 / 6 B
5 1024 Wesley Adamo Gayhurst 9:02 Yr 5 / 6 B
6 277 Oliver Powell Little Kingshill Combined 9:02 Yr 5 / 6 B
7 225 Tom Hunter Chalfont St Peter Academy 9:03 Yr 5 / 6 B
8 207 Alexander Martin-Lof Beacon School 9:04 Yr 5 / 6 B
9 304 Ben Londars Turnfurlong Junior 9:04 Yr 5 / 6 B
10 202 Jamie Jellis Ashmead Primary 9:06 Yr 5 / 6 B
11 257 Jack Bridges Great Kingshill Combined 9:09 Yr 5 / 6 B
12 247 Finley Davis Elangeni 9:12 Yr 5 / 6 B
13 303 Luke Desmond Turnfurlong Junior 9:14 Yr 5 / 6 B
14 211 Owen James Buckingham Primary 9:16 Yr 5 / 6 B
15 218 Harry Brandon Chalfont St Giles 9:17 Yr 5 / 6 B
16 267 Henry Junnola-Schfield Great Kingshill Combined 9:22 Yr 5 / 6 B
17 229 Tommy Taylor Chalfont St Peter Academy 9:22 Yr 5 / 6 B
18 255 Redford Denson Gateway 9:25 Yr 5 / 6 B
19 241 Freddie Nicholls Downley School 9:25 Yr 5 / 6 B
20 1014 Fraser Buckley Gayhurst 9:26 Yr 5 / 6 B
21 224 Matthew Cheshire Chalfont St Peter Academy 9:26 Yr 5 / 6 B
22 1015 James Eykyn Gayhurst 9:30 Yr 5 / 6 B
23 1019 Lawrence Lee Gayhurst 9:30 Yr 5 / 6 B
24 226 Oliver Jackson Chalfont St Peter Academy 9:31 Yr 5 / 6 B
25 264 Louis Hudson Great Kingshill Combined 9:34 Yr 5 / 6 B
26 278 Phoenix Everiss Great Missenden C of E 9:35 Yr 5 / 6 B
27 279 Kristian Everiss Great Missenden C of E 9:36 Yr 5 / 6 B
28 1022 Ben Kingston Gayhurst 9:36 Yr 5 / 6 B
29 204 Connor Weir Ashmead Primary 9:39 Yr 5 / 6 B
30 248 Rupert Empson Elangeni 9:40 Yr 5 / 6 B
31 1023 Toby King Gayhurst 9:40 Yr 5 / 6 B
32 296 Will Roberts St Johns Lacey Green 9:41 Yr 5 / 6 B
33 254 Edward Watson Elangeni 9:45 Yr 5 / 6 B
34 228 Tom Mills Chalfont St Peter Academy 9:46 Yr 5 / 6 B
35 1001 Marcus Waterhouse St Johns Lacey Green 9:49 Yr 5 / 6 B
36 307 Joseph Teckman Turnfurlong Junior 9:50 Yr 5 / 6 B
37 205 Aaron Wilkinson Ashmead Primary 9:50 Yr 5 / 6 B
38 233 Harrison Dowie Danesfield School 9:52 Yr 5 / 6 B
39 232 George Ashton Danesfield School 9:53 Yr 5 / 6 B
40 299 Charlie Tilt St Johns Lacey Green 9:55 Yr 5 / 6 B
41 1017 Daniel Cochrane Gayhurst 9:59 Yr 5 / 6 B
42 210 Louis Garnier  Buckingham Primary 10:00 Yr 5 / 6 B
43 250 Thomas Minns Elangeni 10:02 Yr 5 / 6 B
44 1016 William Starrs Gayhurst 10:02 Yr 5 / 6 B
45 298 Sam Stenbridge-King St Johns Lacey Green 10:04 Yr 5 / 6 B
46 256 Oliver Martin Gateway 10:07 Yr 5 / 6 B
47 1021 Benjamin Nicholls Gayhurst 10:10 Yr 5 / 6 B
48 1025 Harry Peters Gayhurst 10:12 Yr 5 / 6 B
49 253 Cameron Smart Elangeni 10:13 Yr 5 / 6 B
50 266 Seb Ison Great Kingshill Combined 10:17 Yr 5 / 6 B
51 301 George Bates Turnfurlong Junior 10:17 Yr 5 / 6 B
52 275 Ben Webber Great Kingshill Combined 10:19 Yr 5 / 6 B
53 272 Tom Poulton Great Kingshill Combined 10:19 Yr 5 / 6 B
54 302 Richard Chappell Turnfurlong Junior 10:21 Yr 5 / 6 B
55 1004 Robert Gulliver St Johns Lacey Green 10:24 Yr 5 / 6 B
56 201 Matty Hawkes Ashmead Primary 10:25 Yr 5 / 6 B
57 290 Theo Fewell  St Johns Lacey Green 10:30 Yr 5 / 6 B
58 258 Joseph Clarke Great Kingshill Combined 10:33 Yr 5 / 6 B
59 289 Jacob Byerly St Johns Lacey Green 10:34 Yr 5 / 6 B
60 295 Joshua Reed St Johns Lacey Green 10:36 Yr 5 / 6 B
61 305 James Moore Turnfurlong Junior 10:37 Yr 5 / 6 B
62 270 Harry Owen Great Kingshill Combined 10:37 Yr 5 / 6 B
63 251 Harry Rutter Elangeni 10:38 Yr 5 / 6 B
64 312 Jack Wakely Tylers Green Middle 10:39 Yr 5 / 6 B
65 219 Jack Carling Chalfont St Giles 10:41 Yr 5 / 6 B
66 223 Stuart O'Neill Chalfont St Giles 10:43 Yr 5 / 6 B
67 222 Oliver Kemp Chalfont St Giles 10:44 Yr 5 / 6 B
68 252 Nile Sinclair-Fosbury Elangeni 10:45 Yr 5 / 6 B
69 288 Henry Bambrick St Johns Lacey Green 10:49 Yr 5 / 6 B
70 269 Charlie Nash Great Kingshill Combined 10:54 Yr 5 / 6 B
71 274 Ben Varley Great Kingshill Combined 10:57 Yr 5 / 6 B
72 227 Charlie Mills Chalfont St Peter Academy 10:59 Yr 5 / 6 B
73 306 Lee Richards Turnfurlong Junior 11:02 Yr 5 / 6 B
74 212 Lyndon Keeling-Zatta Buckingham Primary 11:03 Yr 5 / 6 B
75 261 James Forster Great Kingshill Combined 11:05 Yr 5 / 6 B
76 265 Freddie Hughes Great Kingshill Combined 11:08 Yr 5 / 6 B
77 1020 Thomas Adamo Gayhurst 11:10 Yr 5 / 6 B
78 262 Matt Fulgoni Great Kingshill Combined 11:11 Yr 5 / 6 B
79 259 Charlie Dodds Great Kingshill Combined 11:12 Yr 5 / 6 B
80 260 Joe Down Great Kingshill Combined 11:13 Yr 5 / 6 B
81 263 Alex Hinde Great Kingshill Combined 11:14 Yr 5 / 6 B
82 292 Toby Insley St Johns Lacey Green 11:35 Yr 5 / 6 B
83 294 Tom Oakford St Johns Lacey Green 11:37 Yr 5 / 6 B
84 291 Duncan Huntley  St Johns Lacey Green 11:45 Yr 5 / 6 B
85 297 Alex Smith St Johns Lacey Green 12:12 Yr 5 / 6 B
86 1002 Dillon Evans St Johns Lacey Green 12:19 Yr 5 / 6 B
87 271 Alistair Pinner Great Kingshill Combined 12:51 Yr 5 / 6 B
88 268 Dylan Lewis Great Kingshill Combined 14:25 Yr 5 / 6 B
Team
1 Gayhurst 31
2 Chalfont St Peter Academy 69
3 Great Kingshill Combined 102
4 Turnfurlong Junior 109
5 Elangeni 118
6 Ashmead Primary 132
7 St Johns Lacey Green 152
8 Chalfont St Giles 213