HOME PAGE

Previous News Items in 2012

Sunday 30th December - Pednor 10 Road Race   Results      Prizewinners     Martin's Report

Sunday 16th December - Bran Tub Relay   Team Results     Individual Results      Steve's Report

Thursday 13th December - Round the Town   Results

Sunday 9th December - Beford Half Marathon  Steve Hall reports ..

Saturday 8th December - SEAA Inter-County Championships at Claybury, Essex   
Chiltern young athletes run for Bucks and Herts.   Steve's Report     Slideshow of Steve's and John Pohlman's pictures
More pictures from David Houlihan-Burne

Saturday 1st December - Chiltern Cross Country League at Slough   Results     Steve's Report     Pictures from Mark Easton

London Marathon Club Places   
The three club places have gone to Steve Field, Steve Hall and Nathan Taylor (Siv Vatne Lock reserve).   Please contact Tony Molesworth to complete the paperwork  

Sunday 18th November - Herberts Hole Race    Results      Slideshow of Martyn Loach's pictures     Lost Property    
Fabian Downs and Rebecca Nkoane winners   

Thursday 15th November - Round The Town     Four Course Records!     Results  

Druids Ultra Challenge   Ali Young runs first ultra - read more   

Saturday 10th November - Chiltern Cross Country League at Shuttleworth   Results     Steve's Report    Lost Property

Saturday 3rd November - National Cross Country Relays at Mansfield    Steve's Report    Slideshow - pictures from Steve
See video of the event by Julius

Sunday 28th October - Ricky Road Run   Sian Thomas wins the women’s race    Martin's Report

Thursday 25th October - Round The Town     Results    

Saturday 20th October - Chiltern Cross Coy League at Shotover Park, Oxford
Steve's Report      Results     Slideshow of Doug's Pictures      More pictures from Martin Easton   

Sunday 7th October - Windsor Half Marathon
Sandra Reynolds ran the Windsor Half Marathon finishing in 1hr 34m 17s - Sandra's first race since the birth of her son Alexander in February 2012 .

Saturday 6th October - South of England Cross Country Relays at Wormwood Scrubs 
Silver Medals for U17 Womens team, and Bronze for U15 Girls  
Steve's Report    Slideshow - pictures from Steve and David Houlihan-Burne

Sunday 30th September - Moor Park Junior Fun Runs    Steve's Report 

Sunday 23rd September - Shardeloes 10K    10K Results    4K Results     Slideshow of Martyn Loach's pictures 
Eddie O'Gorman wins, with Chiltern Men's Team.    Lost Property     Martin's Report

Saturday 22nd September - Southern Road Relay Chamionships    Steve's Report 

Saturday 1st September - Last Southern Women's Track and Field Match at Braintree  Results and Final Positions 

Cath Holloway runs the Lakeland 100  Read more... 

Saturday 28th July - BMC Festival of Miles   Steve's Report 

Sunday 22nd July - Southern Inter-Counties Under 13 Championships  
Several Chiltern athletes running for Buckinghamshire and Hertfordshire   Steve's Report 

Friday/Saturday 6th/7th July - English Schools Track and Field Championships  
James McCarthy wins bronze medal   Gary's Report 

Sunday 15th July - Wycombe Half Marathon & 10K   Barbara Ralph 1st V50    Martin's Report 

Saturday/Sunday 14th/15th July - SEAA U15 & U17 Championships  
Record number of thirteen Chiltern athletes taking part    Steve's Report    Photos from Mark Easton

Wednesday 11th July - Watford Open Meeting   PBs galore and some great race wins   Steve's Report 

Jon Taylor runs the Skiddaw mountain race    Read more .... 

Sunday 8th July - Princes Risborough 10K    Martin's Report 

Sunday 1st July - Penn 7     Chiltern win both team prizes   Martin's Report 

Sunday 1st July - Junior Triathlon   Revised Results     Steve Field's Report   

Wednesday 27th June - Watford Open Meeting    Steve's Report 

Saturday 23rd June - Wycombe Phoenix Junior Championships    Several successes for Chiltern athletes  Steve's Report 

Saturday 23rd June - Herts Pentathlon and 3000m Champs    Jake Alderson wins gold, Abi Jones silver.  Steve's Report 

Sunday 17th June - Ridgeway Relay  Chiltern Harriers compete for the first time   Richard's report and pictures

Sunday 17th June - National Young Athletes League at Harrow
Our young athletes have their best match of the season at Harrow   Steve's Report   Slide Show of Steve's photos

Wednesday 13th June - Watford 800m Open Meeting   Our middle distance runners put on another great display  Steve's Report 

Sunday 10th June - SEAA 3000m Championships   Connie Lewis wins gold medal  Steve's Report  

Beginners and Intermediate Running Groups    Judith has new groups starting 27th June & 4th July.   Read more...

Monday 4th June - Chesham Jubilee 5K     Results      Slide Show of Melvyn's photos
Fabian Downs wins, Tom Beedell 2nd and Eddie O'Gorman 3rd.

Wednesday 30th May - Watford Open     Steve's Report

Sunday 27th May - Edinburgh Marathon -  Kirstie Elliott ran a time of 3.16.08 - a p.b. by over 10 minutes.

Southern Inter-Counties U15/U20 T & F Championships   Steve's report
Seven young athletes run for their counties.

Douglas Ramsey - Charity Bike Ride Across Europe    Read more .... 

Sunday 20th May - National Young Athletes League    Steve's Report    Slideshow of Steve's pictures

Sat/Sun 12th/13th May - Bucks Track and Field Championships    Results     Steve's Report    Slideshow of Steve's pictures
Superb haul of medals - 17 gold, 14 silver, and 8 bronze - for Chiltern Harriers young athletes

Sat/Sun 12th/13th May - Herts Track and Field Championships    Results     Steve's Report and pictures
Four gold, five silver and three bronze medals won, as well as several personal bests and plenty of encouraging debuts.

Monday 7th May - Pednor 5    Results     Tom Beedell wins     Martin's Report
Slide Show of Martyn Loach's pictures        More pictures from Mark Easton

Sunday 6th May - National Young Athletes League at Lee Valley    Steve's Report and Pictures
Chiltern's first match in the Premier Division

Wednesday 2nd May - Watford Open Meeting    Steve's Report

Thursday 26th April - Round the Town    Results and Final Positions
Course records for Sam Henning (U13B) and Sophie Morton (U11G)

Track & Field Round Up for April  Steve's report    Athletes making the national rankings.

London Marathon    Click for Chiltern Runners results      Martin's Report
Melvyn's Pictures (best viewed by clicking on the first photo, then selecting the ‘slideshow’ icon)    Steve Hall's blog

Wednesday 4th April - Watford Open Meeting     Steve's report and pictures
Good performances at the first open meeting of the season

Sunday 1st April - Reading Half Marathon     Martin's report

Saturday 31st March - National Lottery Olympic Park Run     Martin's report
Sian Thomas and Tom Beedell run in the Olympic Stadium

Saturday 31st March - Bracknell Track and Field Open Meeting     Steve's report
Some great performances at the first meeting of the new season.

London Mini- Marathon on April 22nd
Robert Hall, Sam Henning, Will Perkin and Connie Lewis selected to run for South East Region       Read More ...

Saturday 17th March - English Schools Cross Country Championships     Steve's report
Connie Lewis selected to run for England

Sunday 11th March - Finchley 20 and Silverstone Half Marathon     Martin's report     Steve Hall's blog

Saturday 10th March - National Inter-County Cross Country Championships at Birmingham      Steve's report and pictures
Sam Henning 4th in Under 13 boys race, and with Will Perkin and Robert Hall lead Bucks to a silver team medal

Sunday 4th March - Berkhamsted Half Marathon      Martin's report

Sunday 4th March - National Prep Schools Cross Country Championships      Steve's report
Bracknell Forest Relays      Steve's report

Saturday 3rd March - Chesham & District Primary Schools Cross Country at Lowndes      Steve's report and pictures

Saturday 25th February - National Cross Country Championships at Parliament Hill
Under 13 boys team win bronze medal - Sam Henning, Robert Hall, Will Perkin, and Angus Denison-Smith
Steve's report and pictures      More pictures from Mark Easton

Janet Cartwright 1937 - 2012

Wednesday 22nd February - Bucks Schools Cross Country Championships at Hughenden Park.  
Results on Bucks AA website     Steve's report and pictures

Sunday 19th February - Hardwick X-Stream Cross Country     Results
Tom Beedell wins, Eddie O'Gorman third, and with Simon Beedell and Andrew Redington win men's team prize.

Thursday 16th February - Round the Town
Results from Round the Town - Course records from Kate Loach and Barbara Ralph.

Saturday 11th February - Chiltern Cross Country League at Wing     Steve's Report & Pictures     More pictures from Mark Easton
Results on Chiltern League website  Chiltern finish season in fifth place.  Lost Property - Silver boots size 4 - contact Steve Field
Team golds for Under 11 boys (1st), Under 13 boys (1st), Under 15 boys (1st), Under 17 men (3rd)
Under 11 girls (1st),  Under 13 girls (2nd), Under 15 girls (1st), Senior/Vet Ladies (3rd) and Veteran Ladies (1st)
Individual medals for James McCarthy (1st= U15 boy), Joe Aherne (3rd U15 boy), Steve Field (3rd Vet 60 man)
Sophie Morton (1st U11 girl), Hannah Thear (3rd U13 girl), Connie Lewis (1st U15 Girl), Sian Thomas (3rd Senior Lady), Ali Young (2nd Vet 35 Lady), Barbara Ralph (2nd Vet 55 Lady)

Saturday 28th January - South of England Cross Country Championships at Brighton     Steve's Report & Pictures
Bronze medals for Sam Henning and the Under 15 boys team - James McCarthy, Joe Aherne, Bill Hughes and Joe Cochrane.

Saturday 16th January - Cath Holloway runs Country to Capital 45 mile ultra  Read More

Saturday 21st January - Chesham and District Primary Schools Cross Country at Hawridge    Steve's Report & Pictures

Thursday 19th January  - Round the Town
Results from Round the Town - More course records - Connie Lewis, Stephen Winter and Kate Loach.

Saturday 14th January - Chiltern Cross Country League at Slough
Results on  Chiltern League website    Chiltern 3rd on the day.     Photos of the event taken by Mark Easton
Steve's Report and pictures

Sian Thomas first lady at Dorsetshire Country Championship at Bicton

Sunday 8th January - Hertfordshire Cross Country Championships at Stevenage      
Results     Steve's Report & Pictures  
U11 Girls - 1st Sophie Morton    U15 Girls - 2nd Hannah Morton

Saturday 7th January - Buckinghamshire Cross Country Championships at Wing      
Results
    Steve's Report & Pictures    Martin's Report
Chiltern Medal winners:
U13 Girls - 2nd Hannah Thear     U15 Girls - 1st Connie Lewis - 1st Team (Connie Lewis, Katie Bench, Amy Fawcett)
Veteran Women O45 2nd - Judith Orr    O55 1st - Barbara Ralph
U13 Boys - 1st Sam Henning, 3rd Will Perkin  1st Team (Sam Henning, Will Perkin, Angus Denison-Smith, Robert Hall)
U15 Boys - 1st James McCarthy   1st Team (James McCarthy, Bill Hughes, Joe Aherne, Joe Cochrane)
Senior Men - 2nd Fabian Downs     Veteran Men O50 - 1st Derek Brown   O70 - 1st Tony Molesworth