HOME PAGE

Previous News Items in 2010

Thursday 16th December - Round the Town      Results
 
Sunday 12th December - 25th Bedford Half Marathon
Tom Beedell 3rd, and Chiltern win men's team prize. Debbie Wenman 1st Vet 40. Several pbs for Chiltern runners      Martin and Steve report
 
Sunday 12th December - Andy Reading 10K     Eddie O'Gorman 2nd - Steve's report
 
Saturday 11th December - SEAA Masters Cross Country Championships       Steve's report
 
Saturday 11th December - Southern Inter-Counties Cross Country Championships
Chiltern athletes run for Bucks at Shuttleworth - Under 13 team win bronze medal      Steve's report and pictures
 
London Marathon Places
Following the draw last night the club's London Marathon places have gone to Doug Ramsey, Mairead Cambell, Annelie Whitfield and Geoff Blount (reserve David Breingan). Please contact Brenda King for the club Entry Forms.
 
Sunday 5th December - PEDNOR 10 - CANCELLED DUE TO ADVERSE CONDITIONS ON THE COURSE
Pictures from the course
 
Saturday 4th December - Chiltern Cross Country League Round 3 at Stowe      Results on Chiltern League website
Chiltern 3rd on the day, and move into 4th position overall.      Steve's report and pictures
 
Saturday 27th November - Wolverton 5      Steve's report
 
Sunday 21st November - Herberts Hole Challenge      Results from today's event (revised)
Rowan Axe of Cardiff AAC wins in 35:47 - the fastest ever time for Herberts Hole.
Steve's report and pictures      Slide show of Martyn Loach's pictures
Thanks to all those who helped stage the event today
 
Saturday 20th November - Chesham and District Primary Schools Cross Country      Steve's report
 
Saturday 20th November - Bucks, Berks and Oxon Cross Country      Steve's report
 
Thursday 18th November - Round the Town      Results from tonight's event
 
Race Walking - see John Ralph's report on his first full season of Race Walking
 
Saturday 13th November - Chiltern Cross Country League at Cassiobury Park, Watford
Results on Chiltern League website      Steve's report and pictures
Slide show of Gary Mitchell's pictures
 
Sunday 7th November - Marlow Half Marathon
Eddie O'Gorman wins Marlow Half      Martin's report and picture
 
Saturday 6th November - English Cross Country Relays
Chiltern put in good perfomance at Mansfield      Steve's report and pictures
 
Sunday 31st October - Ricky Road Run - and other recent races
Sian Thomas wins ladies race and Chiltern first mens team      Steve's report      Review of other recent races this autumn
 
Thursday 22nd October - Round the Town      Results from the first event
Thanks to our new organisers and all the helpers.
 
Sunday 17th October - National Road Relay Championships in Birmingham       Steve's report
 
Saturday 16th October - Chesham and District Primary Schools Cross Country at RAF Halton       Steve's report and pictures
 
Sunday 10th October - Ridgeway Run
Tom Beedell 2nd in Ridgeway Run - Martin's report and pictures
 
Saturday 9th October - Chiltern Cross Country League at Horspath Road, Oxford
Results on Chiltern League website       Steve's report and picture
 
Sunday 3rd - Chiltern take Chiltern take France by Storm!
Jane's report from the Luberon Half Marathon in Provence
 
Monday 4th October - English Schools Cross Country Cup      Steve's report
 
Sunday 3rd October - South Bucks 10k      Steve's report
 
Sunday 26th September - Windsor Half Marthon and Moor Park 10k
Fabian Downs 4th in Windsor Half Marathon      Steve's report
 
Saturday 25th September - South of England Road Relays
U13 boys team - Sam Henning, Will Perkin, David Willcox, and Bill Hughes win bronze medals at Aldershot.       Steve's report and pictures
 
Sunday 19th September - Amersham 5      Amersham 5 results      Fun Run results
Debbie Wenman wins ladies race, Chiltern take both team prizes      Steve's report and pictures
See slide show of Martyn Loach's pictures
 
Sunday 12th September - 3rd Chiltern International Aquathlon      Results
 
Chalfont St Giles and Headington 10ks      Steve's reports
 
Ridgeway Challenge      Cath Holloway runs 86 mile Ridgeway Challenge
 
Bearbrook 10K and Burnham Beaches Half Marathon      Steve's reports
 
Sunday 25th July - Southern Inter Counties U13 Championships
Chiltern young athletes compete for Bucks and Herts at Kingston
Steve's report and pictures      More pictures from Gary Mitchell
 
Sunday 4th July - Hertfordshire County Championships
Hannah Morton and Hannah Wardley win at Jarman Park     Steve's report
 
Wednesday 21st July - Waddesdon 5K
Ali Young and Debbie Wenman winners at Waddesdon      Steve's report
 
Sunday 18th July - National Young Athletes League at Watford
Chiltern Harriers win the final match of the season at Watford on Sunday to secure third place in our Division
Thanks to everyone who helped today. Results - Track - Field - Relay
Steve's report and pictures
 
Sunday 18th July - Wycombe Half Marathon
Eddie O'Gorman wins at Wycombe. Results of Half Marathon      Results of 10K Race
Steve's Report
 
Sunday 11th July - Junior Triathlon     Results
Hughes family win medals in all five races - Steve's Report and Pictures
Thanks to all those who helped to stage today's event.
Enjoyed this event? Why not run in our 4K Fun Run or 1 Mile Family Jog at our next event on Sunday 19th September at Shardeloes. Further Details
 
Wednesday 30th June - Watford Open Meeting
Chiltern young athletes run good 1500m times      Steve's report and pictures by Gary Mitchell
 
Sunday 4th July - Princes Risborough 10K
Chiltern Ladies win team prize for third successive year - Sian Thomas, Sandra Reynolds (also 1st vet35), Jenni Coxon and Debbie Wenman (1st vet40). Kate Loach (1st vet45)      Steve's report
 
Friday 2nd July - Dorney Lake Triatblon      Alex's report
 
Sunday 27th June - Thame 10K
Tom Beedell second, and Ali Young first vet 35 at Thame.      Steve's report
 
Sunday 20th June - National Young Athletes League
Strong performance at Plaistow keeps Chiltern in fourth place.      Steve's report and picture
Results on NYAL Website
 
Sunday 20th June - Penn 7
Matt Bennett and Sandra Reynolds win the Penn 7      Martin Allen's report
 
Saturday 12th June - Bucks Schools Track and Field Championships
Results on Bucks AA Website
 
Tuesday 8th June - Hawridge International Duathlon       Results
 
Sunday 6th June - Coombe Hill Run
Eddie O'Gorman and Grace Birch winners at Coombe Hill      Steve's report
 
Sunday 6th June - Bucks Quadkids Championship
Chiltern young athletes at the inaugural Bucks Quadkids Championship and Open Meeting at Milton Keynes       Steve's report and picture
 
Sunday 17th May - Prestwood 10K
Fabian Downs and Grace Birch win Prestwood 10K.      Results and other Chiltern Prizewinners      Steve's Report
 
Sunday 17th May - National Young Athletes League - Round 2
50 Chiltern Athletes compete at Wycombe - Chiltern now in 4th place in the league after 2 matches
Steve's report and pictures      Results now on the NYAL Website
 
Saturday/Sunday 8th/9th May - Buckinghamshire Track and Field Champs at Horspath, Oxford
Results from the championships
Chiltern gold medal winners:
U13 Girls - Rebecca Yeabsley 100m, 200m and 70m hurdles and Hannah Thear 1500m
U15 Girls - Connie Lewis 3000m       U17 Women - Sophie East 100m 
U20 Women - Clarice Underwood 100m
U13 Boys - Charlie Smith 75m hurdles      U15 Boys - Alex Johnson High Jump and 400m
U20 Men - Zak Underwood Pole Vault      Senior Men - Matt Bennett 5000m
Steve's report and picture
 
Sunday 9th May - Marlow 5
Tom Beedell wins Marlow 5, Fabian Downs 2nd. Chiltern win men's team with Eddie O'Gorman and Kingsley Nanton. Barbara Ralph 1st Vet 50.       Results
Steve's report from Marlow and other events on Sunday
 
Grace Birch stars in RAF Cadet Cross Country Season      Steve's Report
 
Monday 3rd May - Hertfordshire 1500m Championships
Hannah Morton wins gold, and Ben Whitney wins bronze at Stevenage      Steve's Report
 
Monday 3rd May - Pednor 5 Events
Fabian Downs wins the Pednor 5.      Results      Steve's Report
Slide show of Martyn Loach's pictures      Many thanks to all who helped on tonight's events
 
Sunday 2nd May - National Young Athletes League
Results from the first match at Eton. Track Results      Field Results      Relay Results      Steve's Report
Slide show of Craig Buttivant's pictures
 
Sunday 25th April - London Mini-Marathon
Connie Lewis wins London Mini-Marathon race    Steve's report and picture
 
Sunday 25th April - London Marathon
Robert Burton (2:48:04), Eddie O'Gorman (2:49:10) and Sandra Reynolds (3:11:38) leading Chiltern runners. Robert Burton 8th V50, Barabara Ralph 8th V55, David Walker completes his 30th London Marathon. See Chiltern Results More runners added
Slide show of Martyn Loach's pictures     Paul's pictures of runners and spectators
Martin Allen describes his experiences as a first time runner       Steve's report
 
Sunday 18th April - Brighton Marathon
Ali Young 1st Vet 35 in the first Brighton Marathon     Ali's report and picture
 
March Road Running Summary     Steve's report
 
Sunday 28th March - Herfordshire Cross Country Championships
Hannah Morton wins silver medal in the Under 13 girls race at the delayed championships at Watford     Steve's report and picture
 
Saturday 27th March - Bracknell Open Track Meeting
Early season competition for Chiltern young athletes     Steve's report and picture
 
Thursday 25th March - Round The Town     Results and final positions
Thanks to all the helpers tonight
 
Saturday 20th March - English Schools Cross Country Championships
Connie Lewis leads Bucks to third place at the English Schools Championships in Manchester     Steve's report and pictures
 
Saturday 13th March - UK Inter Counties Cross Country Championships
Twenty Chiltern athletes run in the UK Inter Counties Championships at Birmingham     Steve's report and picture
 
Sunday 7th March - Berkhamsted Half Marathon and 5 Mile Run
Chiltern win 5 mile team prize - Julius Fawcett, Steve Perkin, Michael Turney and John Morton      Steve's report and results
 
Sunday 28th February - Lee Valley Minithon       Steve's report and pictures
Steve has started to compile the Season Best Performances - See Notices
 
Sunday 28th February - National Prep Schools Cross Country Championship
Angus Denison-Smith, David Willcox and Ed Mundy win U11 Team Trophy for Beacon School      Steve's report
 
Saturday 27th February - English Cross Country Championships - Leeds
Under 13 boys team win Silver Medal at the National Championships - Bill Hughes, Andrew Stenning, James McCarthy and Callum Neal
Under 13 girls team win Bronze Medal - Connie Lewis, Rosalind Firth, Hannah Morton and Emma Barraclough     Results
Steve's report and pictures
 
Saturday 27th February - Chesham & District Primary Schools Cross Country
Chiltern young athletes run for their schools at Lowndes Park     Report from Thomas Hughes
 
Thursday 25th February - Round The Town     Results
Many thanks to all the helpers tonight especially given the bad weather
 
Sunday 21st February - Hardwick X-Stream Cross Country      Chiltern win men's team prize      Report
 
Saturday 20th February - Pednor Time Trial      Results
 
Saturday 20th February - Buckinghamshire Cross Country Championships at Luton
Matt Bennett wins Senior Men Trophy.      Results on Bucks AA Website.      Slideshow of Craig Buttivant's pictures       Steve's report and pictures       Other Medal winners:
U13 Girls - 1st Connie Lewis, 2nd Rosalind Firth, 1st Team (with Emma Barraclough)
U13 Boys - 1st Bill Hughes, 3rd Andrew Stenning, 1st Team (with Joe Aherne and Sam Henning)
U15 Boys - 1st Team - George Gillingwater, Jack Dutton, Dan Barraclough and Jack Walker
U20 Women - 1st Grace Birch
V35 Women - 1st Cath Holloway. V55 Women - 1st Barbara Ralph. V65 Women - 1st Brenda King. 1st Vet Women's team
V60 Men - 3rd Trevor Brawn
 
Saturday 13th February - Chiltern Cross Country League at Wing
Chiltern end season third overall equalling our best ever performance.
Results on Chiltern League website     Steve's report and picture
Slideshow of Martyn Loach's pictures (mostly seniors)
Slideshow of Craig Buttivant's pictures (mostly juniors)
Medal winners:
U11 boys 1st Will Perkin, 3rd David Willcox and 1st Team.
U11 girls 2nd Team
U13 boys 3rd Bill Hughes and 1st Team.
U13 girls 1st Connie Lewis, 3rd Rosalind Firth and 1st Team
U15 boys 2nd Team.
Senior Men 3rd Eddie O'Gorman.
Veteran Ladies 1st Team. Lady V35 3rd Ali Young, Lady V55 1st Barbara Ralph, 2nd Brenda King
 
Wednesday 10th February - Schools Cross Country Championships
Buckinghamshire Schools - Results      Steve's Report and Pictures
Hertfordshire Schools - Results      Steve's Report and Picture
 
Sunday 7th February - Chiltern Harriers Go West
Richard's report on the Blackmore Vale Half Marathon
 
Saturday 30th January - South of England Cross Country Championships
Under 13 boys team, James McCarthy, Bill Hughes, Andrew Stenning and Sam Butcher, win silver medal at Parliament Hill      Steve's report and pictures
 
Saturday 30th January - Chesham & District Primary Schools Cross Country
Chiltern young athletes run for their schools at Hawridge     Report from Thomas Hughes
 
Thursday 21st January - Round the Town
Many thanks to all the helpers tonight.      Results and current positions
 
Sunday 17th January - South of England Indoor Championships
Chiltern sprinters in action at the SEAA championships at Lee Valley.      Steve's report
 
Saturday 16th January - Chiltern Cross Country League at Shuttleworth
Chiltern third overall on the day and move into third place overall for the season. Results on Chiltern League website      Steve's report and pictures
Slideshow of Craig Buttivant's pictures (mostly juniors)
Slideshow of Martyn Loach's pictures (mostly seniors)
Some items of Lost Property left in tent afterwards
 
Saturday 9th January 2010 - Buckinghamshire Cross Country Championships
The Buckinghamshire Cross Country Championships at Hughenden have been POSTPONED due to the adverse weather conditions.      Bucks AA website
 
Sunday 3rd January 2010 - Pub Run from the Queen's Head, Chesham
See Doug's Picture at the start of Trevor's 250th Pub Run