HOME PAGE

Previous News Items in 2007

Sunday 30th December - Cliveden Cross Country
Steve's Report and Lots of Pictures
 
Sunday 23rd December - Bran Tub Relay
Results and Pictures from today's Bran Tub Relay
 
London Marathon Places
The club's London Marathon places have gone to Roger Ellerby, Gary Walford, Adrian Dale and Richard Quantrill (reserve: Eddie O'Gorman)
 
Sunday 16th December at 9.45am - Trailblazers from Chesham
Meet in the far end of the Watermeadow Car Park    Full details
 
Thursday 13th December - Round the Town
Results from tonight's Round the Town
 
Sunday 9th December - Bedford Half Marathon
Good times from Chiltern runners, with Ladies Team 2nd place, Men's Team 3rd place.      Steve's Report
 
Saturday 8th December - SEAA Inter County Cross Country Championships
Chiltern U13 Boys take Buckinghamshire into third place.      Gary's Report and TEAM PHOTO
 
Sunday 2nd December at 10.00 am - Pub Run - Blue Ball at Asheridge
Full details
 
Saturday 1st December - Chiltern Cross Country League, Stockwood Park, Luton
Chiltern again 4th overall. Results on Chiltern League Website      Steve's Report and Pictures
 
Saturday 24th November - Chesham & District Schools Cross Country
Several young Chiltern runners competed for their schools in this event.      Steve's Report
 
Saturday 24th November - Wolverton 5
Several PBs for Chiltern runners.      Steve's Report
 
Thursday 22nd November - Round the Town
Results from tonight's Round the Town
 
Sunday 18th November - Herberts Hole Cross Country Challenge
Results now available     Steve's Report
Thanks to all those who helped stage the event.
 
Saturday 17th November - Berks, Bucks and Oxon Cross Country Championships at Newbury
Under 13 Boys success at BBO championships, Michael Goddard wins, and Chiltern are winning team.
Gary 's Report and Team Photo
 
Sunday 11th November - Watford Autumn Challenge and Grand Union Canal Half Marathon
Chiltern athletes compete at Watford and in the inaugural Grand Union Canal Half Marathon Steve's Report
 
Saturday 10th November - Chiltern Cross Country League, Horspath, Oxford
Chiltern 4th overall. Team wins for the Under 11 boys and girls teams and an individual victory for James McCarthy.
Results on Chiltern League Website     Steve's Report and Pictures
 
Saturday 3rd November - English Cross Country Relays at Mansfield
Chiltern Under 13 Boys team finishes 4th in this national event. Read Gary's report and Team Photo
 
Sunday 4th November - Marlow Half Marathon
Success for men's team and Barbara Ralph (1st vet50). Read Steve's report
 
Sunday 4th November at 10.00 am - Pub Run - White Lion on Jenkins Lane, St Leonards, Buckland Common
Full details and how to get there
 
Sunday 28th October - Ricky Road Run
Chiltern win both mens and ladies team prizes Steve's report
 
Sunday 21st October - Amsterdam Marathon
Steve Field runs in the Amsterdam Marathon Steve's report
 
Sunday 21st October at 9.45am - Trailblazers from Great Hampden
Park along lane next to cricket field just South of the Hampden Arms    Full details
 
Thursday 18th October - Round the Town
A record 81 athletes compete in tonight's first Round the Town race of the new season. Results and pictures
 
Sunday 14th October - Ridgeway Run and Henley Half Marathon
Stuart Ellerby 2nd in Ridgeway Run. Steve's report
 
Saturday 13th October - Chiltern Cross Country League, Watford
Chiltern 4th Overall.   Steve's report and pictures    Full results on Chiltern League Website
 
Sunday 7th October - Chichester Priory 10K
Chiltern athletes compete for Bucks and Chiltern in the Inter-County 10k Steve's report
 
Saturday 6th October - Chesham & District Schools Cross Country
Our young athletes compete for their schools Steve's report
 
Sunday 30th September - Clarendon Marathon and Half Marathon
Chiltern runners in these events   Steve's report
 
Sunday 7th October at 10.00 am - Pub Run - The Golden Eagle at Ashley Green
Full details and how to get there
 
Sunday 23rd September - Cotswold Classic 10, Woodstock 12, Leighton Buzzard 10
Chiltern Ladies compete in these events   Steve's report
 
Sunday 16th September - Amersham 5
Steve's report and pictures     All the Results      Thanks to all those who helped today

 
Sunday 9th September - London Duathlon and Vitruvian Triathlon
Chiltern Harriers compete at these events - London Duathlon - Steve and Mel's Report
Vitruvian Triathlon - Steve's Report
 
Saturday 1st September - Chalfont St Giles 10K
Chiltern 1st, 2nd and 3rd ladies - Debbie Wenman, Laura Butt, Isabelle Winter
Read Steve's Report     Full Results
 
Sunday 2nd September at 10.00 am - Pub Run - The Potters Arms at Winchmore Hill
Full details and how to get there
 
Sunday 19th August at 9.45am - Trailblazers from Chipperfield Common
Car park on edge of village green near the church
Full details and how to get there
 
Sunday 12th August - Bearbrook 10K
Chiltern win both team prizes at the Bearbrook 10K - Men's team Kingsley Nanton, Derek Brown, Robert Burton and Michael Turney, Ladies team - Debbie Wenman, Annelie Whitfield, Heidi Folkard and Brenda King
Steve's report and pictures     Results on Bearbrook Joggers Website
 
Saturday 4th August - London Triathlon
Becky Stubbings, Fred Baxter and David Kidd compete in the London Triathlon Read Steve's Report   
 
Mike Turneys Summer Half Marathon Schedule Read Steve's Report   
 
Sunday 29th July - SEAA Inter-County U13 Championships at Kingston upon Thames
Dan Barraclough, Jack Dutton and Michael Goddard compete at Kingston Read Gary's Report   
 
Sunday 22nd July - National Young Athletes meeting at Watford
Dan Barraclough wins Athlete of the Match Read Gary's Report   
 
Sunday 5th August at 10.00 am - Pub Run - The Royal Oak, Bovingdon Green, Near Marlow
Full details and how to get there
 
Sunday 22nd July at 9.45am - Trailblazers from West Hyde
Park at the Coy Carp pub, Coppermill Lane, Harefield on the Grand Union Canal.
Full details and how to get there
 
Sunday 15th July - Wycombe Half Marathon
Chiltern ladies winning team - Debbie Wenman, Sandra Reynolds, Barbara Ralph (1st vet 50) Isabelle Winter. Kate Loach first vet 45. Steve's report and pictures   Full Results
 
Sunday 8th July - Princes Risborough 10K
Chiltern ladies win team event Laura Butt, Debbie Wenman (1st vet 35) and Barbara Ralph (1st vet 45). Derek Brown 3rd Man. Read Steve's report
 
Sunday 1st July - Junior Triathlon - Chesham Leisure Centre and Chesham High School White Hill
Results now available   Steve's report and pictures
Thanks to all those who helped today
 
Saturday 30th June - Dorney Dash
Chiltern runners at the Dorney Dash - read Steve's report
 
Sunday 1st July at 10.00 am - Pub Run - The Stag at The Swillett, near Chorleywood
Full details and how to get there
 
Sunday 25th June - Thame 10K
Steve's report
 
Sunday 18th June - Penn 7 & St. Albans Half marathon
Steve's report and pictures
 
Sunday 17th June at 9.45am - Trailblazers from Penn Street
Full details and how to get there
 
Tuesday 5th June - Hawridge International Duathlon
Results     Steve's report and pictures
 
Sunday 3rd June - National Young Athletes meeting at Horspath, Oxford
Record number of A string wins.   Read Martyn's Report    Results on NYAL Website
 
Sunday 3rd June at 10.00 am - Pub Run - The Flower Pot, Aston village nr Remenham
Full details and how to get there
 
Sat/Sun 26/27 May - SEAA T & F Championships at Ashford Kent
Joel Williams (bronze medal), Ross Wilson and Clarice Underwood compete at the SEAA Championships
Read Gary's Report
 
Sunday 20th May - National Young Athletes meeting at Kings Meadow, Kingston
Joel Williams wins Athlete of the Match for his 100M in 11.9sec (U15B).     Read Gary's Report    Results on NYAL Website
 
Sunday 20th May - Prestwood 10K and Wooburn Park 10K
Victories for Matt Bennett - Prestwood 10K and Eddie O'Gorman - Wooburn Park 10K.
Other wins at Prestwood - Claire Stubbings Vet 40, Barbara Ralph V50, Chiltern win both team prizes - women's team Sandra Reynolds, Laura Butt and Barbara; men's team Matt, Simon Brown, and Mark Fallowfield-Smith.     Read Steve Perkin's Report     Results on Prestwood 10K website
 
Sunday 13th May - Marlow 5
Chiltern Team of Eddie O’Gorman, Matt Bennett and Tony Richardson win team prize.
Read Steve Perkin's Report      Full results
 
Saturday 12th May - Buckinghamshire Track and Field Championships at Wycombe
Gold Medal winners - Rhiannon Lockwood - U15G Hammer; Clarice Underwood - U17W 100M; Daniel Barraclough - U13B 800M; Michael Goddard - U13B 1500 Metres; Alex Watson - U15B 1500 Metres; Matthew Bennett - U20M 800 Metres and 1500 Metres; Patrick Wallace Senior 5000 Metres
Full results on Bucks AA Website      Read Gary's Report
 
Saturday 12th May - Training Session for Hawridge International Duathlon on Tuesday 5th June
Full details
 
Monday 7th May - Pednor Run and Walk
Results    Walk Results Added
Thanks to all who helped with this evening's race.     Read Steve Perkin's Report
 
Sunday 6th May - National Young Athletes League at Watford
Michael Goddard wins "Athlete of the Match" winning the U13 1500m in 5mins.00.1secs
Read Gary's Report
 
Sunday 6th May at 10.00 am - Pub Run - The Black Horse at Great Missenden
Full details and how to get there
 
Saturday 28th April - Southern Womens T & F League at Hemel Hempstead
Chiltern Harriers performances
 
Tuesday 24th April at 7.30pm - Trailblazers from Ley Hill
Full details and how to get there
We will be running along some of the BOATs (Bypaths Open to All Traffic) around Chesham - see Tony's note on the threat to these country lanes.
 
Sunday 22nd April - London Marathon
Leading Runners Derek Brown 2:43:56 (6th V45), Robert Burton 2:44:19 (4th V50), Simon Brown 2:49:26 (101st V35), Michael Turney 3:12:41, Sandra Reynolds 3:19:05, Neil Cooper 3:20:36, Barbara Ralph 3:24:01 (9th V50),
Chiltern Runners Results     London Marathon Website
 
Easter Weekend - Maidenhead 10 and the Asthma 10K at Dorney Lake
Good performances by Chiltern Harriers over the Easter Weekend Read Steve's Report
 
Friday 6th April at 10.00 am - Walk from The Golden Eagle at Ashley Green
Details of Trevor's Good Friday Walk
 
Sunday 1st April at 10.00 am - Pub Run - The Plough at Hyde Heath
Full details and how to get there
 
Sunday 25th March at 10.00 am - Annual General Meeting
The Club's AGM will be held in the Market Hall (upstairs), Old Amersham
 
Sunday 18th March at 9.45am - Trailblazers from Great Missenden
Full details and how to get there
 
Thursday 15th March - Round the Town
Results from tonight's Round the Town race and Overall Results
Thanks to all who have helped stage these races throughout the season
 
Saturday 10th March - Primary Schools Relays
Chiltern young athletes, Emma Barraclough, Connie Lewis and Alice Hall, running for Elangani school win at the Primary Schools Relays at RAF Halton Read Steve Perkin's report
 
Sunday 4th March - Berkhamsted Half Marathon
Chiltern winning team in Berkhamsted Half Marathon - Derek Brown (3rd), John Morton, Michael Turney and Roger Ellerby. Roger was first vet 50. Read Nigel's Report
 
Sunday 4th March at 10.00 am - Pub Run - The Pink & Lily at Parslow's Hillock
Full details and how to get there
 
Thursday 1st March - Round the Town
Results from tonight's Round the Town race
 
Saturday 24th February - England Athletics Indoor Championships and UKCAU Cross Country Championship
Clarice Underwood wins 60m Bronze Medal at England Athletics Indoor Championships. Chiltern young athletes run for Bucks in UKCAU Cross Country Championships at Nottingham.     Read Gary's report
 
Sunday 18th February - Tom Beedell wins Hardwick Cross Country Race
Tom Beedell wins Hardwick Cross Country Race, and men's team retain Team Prize - Tom, Matt Bennett, Elliot Mocharragie and Roger Ellerby
Full results on Bearbrook Joggers Website
 
Sunday 18th February at 9.45am - Trailblazers from Cow Roast (on A4251 between Northchurch and Tring)
Full details and how to get there
 
Saturday 17th February - Chiltern Cross Country League, Wing
Chiltern end season in 6th place overall
Individual Winners - Cath Holloway 1st Vet Lady O35 - James McCarthy 2nd U11 Boy - Brenda King 3rd Vet Lady O55
Teams - Vet Ladies 1st - U11 Girls 2nd - U13 Boys 2nd - U15 Boys 3rd
Full results on Chiltern League Website    Read Gary's Report
 
Sunday 4th February at 10.00 am - Pub Run - The Village Swan in Ivinghoe Aston
Full details and how to get there
 
Saturday 3rd February - Bucks Schools Cross Country Championships
Young athletes compete in the Bucks Schools Cross Country Championships in Hervines Park.     Read Gary's report   Full Results
 
Sat/Sun 20/22nd January - SEAA Indoor Track & Field Championships
Young athletes Nick Lingley, Clarice Underwood and Shernay Glasgow compete in the SEAA Indoor Championships at the new Lee Valley Stadium at Pickets Lock.    Read Gary's report
 
Sunday 21st January at 9.45am - Trailblazers from Chorleywood Common
Full details and how to get there
 
Thursday 18th January - Round the Town
Results from tonight's Round the Town race
 
Saturday 13th January - Chiltern Cross Country League, Upton Court Park, Slough
Chiltern 5th Overall. Full results on Chiltern League Website    Read Nigel's Report      Read Gary's Report
 
Sunday 7th January at 10.00 am - Pub Run - The Golden Ball at Lower Assendon
Full details and how to get there
 
Saturday 6th January - Buckinghamshire Cross Country Championships
Chiltern Results
U17 Women - Louisa Lingley 3rd
V35 Women - 1st Team - Sandra Reynolds, Cath Holloway and Jane Peel. Individual Sandra Reynolds 2nd, Cath Holloway 3rd
Under 13 Boys - 2nd Team - Sonney Harvey, Oliver Church, Daniel Barraclough and Michael Palfreeman
Under 15 Boys - 1st Team - Alex Watson, Will Hayter, Nick Lingley and Daniel Loach. Individual Alex Watson 2nd, Will Hayter 3rd
Under 20 Men - Matthew Bennett 2nd
Senior Men - Stuart Ellerby 3rd - 2nd Team - Stuart Ellerby, Thomas Beedell, Derek Brown, Patrick Wallace, Mark Fallowfield-Smith and Gary Walford
Vet 40 Men - Derek Brown 1st - 3rd Vet Team - Gary Walford, Roger Ellerby and Adrian Dale
Vet 60 Men - Phil Roberts 1st, Howard Cave 2nd
Full Results    Read Nigel's Report      Read Gary's Report