HOME PAGE

Previous News Items in 2002

London Marathon Club Places
Our four London Marathon places have gone to Roger Ellerby,
Martin Jones, Chris Kitchen, and Camilla Lennon
We had a large number wishing to run this year - sorry to disappoint so many other runners.
 
Sunday 8th December 10.00 am - Trailbazers from Whiteleaf Car Park
Click here for map
 
Sunday 1st December 10.00 am
Pub Run from The Bull at Bellingdon, Chesham
Click here for map
 
Saturday 30th November
Chiltern Cross Country League at Horspath, Oxford
Results on Chiltern League Web Site
 
Sunday 24th November - Hardwick Cross Country Race
Chiltern Team of Roger Ellerby, Nigel Derby, Adrian Dale and Michael Turney takes first place
See some great pictures of the race on the Bearbrook Joggers Web Site
 
Sunday 17th November
Herbert's Hole Cross Country Challenge

Results now available
Again many thanks to all who helped today
 
Sunday 3rd November - New York Marathon
Good luck to Pat Kendrick (38480), Jenny Bradley (45482), Robert Clanfield (43192) and Paul Longman (27816) running in the New York Marathon.
Check out the results on the New York Marathon Results Page
 
Saturday 2nd November
Chiltern Cross Country League at Stockwood Park in Luton

Chiltern finish in 7th place overall. See all results on Chiltern League Web Site
 
Saturday 12th October - Chiltern Cross Country League at Watford
Chiltern finish in 8th place overall. See all results on Chiltern League Web Site
 
Sunday 22nd September - Amersham 5
See Amersham 5 Race Results
Fun Run results now available
A big thank you to all those who helped today
 
Sunday 11th August - Bearbrook 10K
Chiltern win men's team prize - Derek Brown, Trevor Cook, Dave Simpson and Chris Penn
Results on Bearbrook Joggers Web Site
 
Saturday 3rd August - Southern Men's League at Hastings
Chiltern men win 2nd place in the match at Hastings beating League leaders Southampton in the last match of the season
 
Sunday 21st July - National Young Athletes League for Boys
Chiltern finish the season in 10th place in the league (out of 16) after a very close match at St. Albans

 
Saturday 20th July - International Schools Championships at Glasgow
Gemma Turtle wins the bronze medal in her 3000m international debut for England Schools at the International Schools Championships in Glasgow
 
Sunday 14th July - Wycombe Half Marathon
Some preliminary (unofficial) results - please e-mail any corrections/additions
Derek Brown 4th overall (75 mins), Sally White 4th Lady and Buckinghamshire Champion (92min)
Barbara Ralph 1st V45 lady (98min)
Chiltern Harriers were 2nd female team (Sally White, Debbie Wenman, Barbara Ralph, Laura Butt)
Full results on the Bucks Free Press Web Site
 
Saturday 13th July - English Schools Championships at Nottingham
Gemma Turtle wins silver medal in 3000m, and will go on to represent English Schools at the International championships in Glasgow next weekend
 
Saturday 6th July - Junior Triathlon
Full Results now available
Thanks to all those who helped today
 
Sunday 30th June - National Young Athletes League at Watford
Chiltern had their highest ever points total in the Boys Young Athletes League, in their match at Watford, with 160pts, coming second behind league leaders Bedford and County AC
Read Gary's report for the Examiner
 
Saturday 22nd June - Southern Men's League
Chiltern Men record first win of the season in their match at Guildford with 135pts. Tony Watts praises a good all round team performance, which included Richard Spence over from Germany
 
Thursday 20th June - Chiltern Cross Country League AGM
Proposal to split division one into two divisions was dropped, league structure to continue as before. More Mob matches to be held to improve competition, especially for young athletes
 
Sunday 16th June - Penn 7
Dave Simpson wins the Penn 7 with Barbara Ralph 3rd lady and 1st Vet. Chiltern Harriers also won the team competition which was a mixed team consisting of Dave Simpson, Michael Turney, Barbara Ralph, Andy Anderson and Debbie Wenman
 
Dan Corner selected for World Triathlon Championships in Mexico
Dan was selected for the World Championships after his victory at the National Age Group Championships at Ellesmere. The championships are at Cacun on November 9th/10th
 
Sunday 9th June - Hillingdon Half Marathon
In the Inter-County Half marathon championships, Buckinghamshire women finished 3rd - the team consisting entirely of Chiltern Runners - Sally White, Claire McManus and Barbara Ralph. This team also took the silver medal in the South of England AA Championships
Bucks Men's team finished 2nd, with Derek Brown (1st Vet40/4th overall) and Kingsley Nanton.
 
Monday 3rd June at 5.00 pm - Chesham Jubilee Town Centre 5K
Results Now Available
Thank you to all those who helped today
 
Sunday 19th May - Prestwood 10 K
Derek Brown and Claire McManus win the Prestwood 10K
Chiltern also win both team prizes, Derek, Trevor Cook and Roger Hill for the men, Claire, Keturah Hughes and Kate Loach for the women

 
Saturday/Sunday 18th/19th May - Track and Field Leagues
Boys team finish 2nd in the NYAL match at Oxford
Men's and Women/Girls teams both 4th at Abingdon
 
Saturday 11th May - Buckinghamshire Track and Field Championships
Congratulations to our County Champions
U/17 Women - 1500m - Gemma Turtle
U/13 Boys - 100m - Andy Bleakley - in a championship record
U/13 Boys - 1500m - Tom Campbell (running for Dr Challoners GS)
U/15 Boys - 3000m - Andy Cave
U/17 Men - 3000m - Tom Beedell (running for Dr Challoners GS)
Vet Men - 5000m - Derek Brown - in a championship record
All the results on the Bucks AA Web Site
 
Monday 6th May - Pednor 5 Road Race (7pm) and Race Walk (5pm)
Results now available
Many thanks to all those who helped today
 
Dan Corner wins overall Chiltern Award for Achievement in Sport
Chiltern Harriers dominate the award ceremony with five winners.

Girls 15-21Certificate of RecognitionGemma Turtle
Mens 22-49AwardDan Corner
Mens 22-49Certificate of RecognitionDerek Brown
Mens 50+AwardDavid Walker
Womens 50+ AwardJosie Heffernan
 Overall Individual AwardDan Corner

Sunday 14th April - London Marathon
Derek Brown has sensational run - 47th place in 2hours 28min 59sec
Derek second veteran man in the race
Good times for Cath, Claire and Barbara in the Elite Women's Race, making Chiltern the 7th team overall in the Women's Race
Full results Click here.